Každý chce totiž na dovolenke oddychovať, hodiť za hlavu starosti bežného dňa. Riziká, ktoré pre turistov z Európy so sebou prináša agresívna rozpínavosť teroristických organizácií a následná politická nestabilita či utečenecká kríza, sú vysoké a vážne.
Všetky krajiny, ktoré sa prepadli do nestability, alebo kde výrazne vzrástlo násilie, sa stretávajú s veľkým poklesom návštevníkov.
Ako príklad vezmime Egypt, kam vlani prišlo len 9,5 milióna turistov, teda o tretinu menej ako v poslednom „pokojnom“ roku 2010. Prepad v príjmoch je ešte vyšší. Poklesy zaznamenalo aj Tunisko či ďalšie krajiny.
Z nepokojnej situácie Blízkom východe a v severnej Afrike oproti tomu ťažia štáty, ktoré si zatiaľ dokázali uchovať stabilitu. Spomedzi stredomorských krajín sa turisti zaujímajú viac o Španielsko, Taliansko, Chorvátsko, Albánsko, Čiernu Horu, Cyprus, Maltu či Maroko.
Pozorne sledujú situáciu v Grécku a Turecku. V hľadáčiku majú aj Bulharsko či Spojené arabské emiráty.
Turecko s veľkým otáznikom
Najväčšou neznámou je v súčasnosti Turecko, jedna z najdôležitejších turistických destinácií sveta. V roku 2014 tam zamierilo 40 miliónov zahraničných návštevníkov, čo krajinu zaradilo na skvelé šieste miesto na svete.
Lenže vojna v Sýrii, s ktorou Turecko susedí i nedávny reroristický útok v Istanbule, dovolenkárov do letovísk na pobreží neprivoláva, práve naopak.
Majetnejší dovolenkári preto poškuľujú aj po exotickejších destináciách: Priaznivú situáciu majú napr. Kapverdské ostrovy s celoročne príjemným podnebím, pekným morom a teraz tiež lepšími cenami.
Podobne je to v obľúbenom Thajsku (hoci tu nie je politická situácia ani zďaleka ideálna) alebo na Srí Lanke. Na objavenie čaká bezpečná a vľúdna Malajzia, môže sa znovu zvýšiť záujem o letoviská na východe Brazílie atď.
Odborníci radia, kam sa vybrať
Ako vidia trendy dovoleniek v roku 2016 editori Lonely Planet. Výpočet desiatich „must-see“ krajín je viac než pestrý a zahŕňa vedľa Austrálie či USA aj destinácie, kam sa najskôr nikdy nepozriete – tichomorský Palau alebo Grónsko.
Ak sa vezme pomer kvality a ceny dovoleniek, tak v Lonely Planet zaujala napr. Bosna a Hercegovina alebo španielska Galícia.
A čo tzv. Posledné nepoznané miesta? Medzi ne vraj patrí okrem iného oblasť Darien v Paname, arabská púšť Rub-al-Chálí.
„Výber miesta dovolenky je vždy na ľuďoch. Musia si vyhodnotiť situáciu v tej-ktorej krajine a podľa toho sa rozhodovať,“ hovorí Stanislav Macko, prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií. „Dnes nevidím dôvod, aby som potenciálnym záujemcom o dovolenku neodporúčal niektorú krajinu či lokalitu v nej.“
Cestovné kancelárie dbajú na bezpečnosť
V ponuke cestovných kancelárií sú stále destinácie, o ktoré mali a majú dovolenkári záujem. S rytmickou pravidelnosťou pribúdajú v ponuke nové.
„V štádiu výberu a kontrahovania pobytov majú cestovné kancelárie prvoradý záujem o bezpečnosť svojich klientov. Pokiaľ sa v niektorej krajine zmení, zhorší, starajú sa o bezodkladný návrat svojich klientov domov,“ tvrdí Stanislav Macko.
„Podľa mojich súčasných vedomostí nezmenili naši členovia portfólio destinácií a krajín, o ktoré majú slovenskí turisti záujem, pribudli nové, o ktorých v budúcnosti rozhodne práve záujem samotných turistov. Dnes sú naši členovia pripravení zabezpečiť záujemcom dovolenku, či už pobytovú, alebo poznávaciu, v ktorejkoľvek krajine sveta.“
First minuty sa už rozbehli
Ako to v súčasnosti vnímajú samotné cestovné kancelárie? „Tento rok v predaji first minute dovoleniek zaznamenávame väčší záujem o Grécko, Taliansko, Španielsko a Cyprus oproti predchádzajúcim rokom, kde dominovalo Turecko,“ informuje Jana Kiššová z agentúry Elegance travel v Banskej Bystrici.
„Cestovné kancelárie zareagovali na terajšiu situáciu a poskytujú záujemcom možnosť bezplatnej zmeny destinácie do určitého termínu (niektoré za menší poplatok) s využitím všetkých zliav a bonusov, ktoré mali pri kúpe dovolenky. Neočakávame pokles cien dovoleniek tento rok, mnohé termíny a hotely sú už vypredané, keďže je plánovaných menej lietadiel zo Slovenska. Bude aj málo last minute ponúk. First minute má stále veľkú obľúbenosť medzi klientmi, keď si naplánujú dovolenku v predstihu a je k dispozícii celá ponuka zájazdov.“
Peter Pozníček z CK HECHTER Slovakia vidí, že napriek tomu, že sa letné dovolenky predávajú len niečo vyše mesiaca, čo je krátka doba na prognózy, budú populárnymi destináciami aj tento rok.
„Predaju pobytov v najobľúbenejšej destinácii posledných rokov v Turecku neprospievajú aktuálne udalosti, aj keď ľudia prejavili už záujem,“ vysvetľuje Peter Pozníček.
„No i napriek situácii odporúčame, aby si dovolenkári rezervovali dovolenky vo first minute, pretože dostanú výhodnejšiu cenu, máme širšiu ponuku pobytov a ubytovacích kapacít. Dovolenkári by mali vziať do úvahy, že ľudia nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia budú húfne zapĺňať najvyhľadávanejšie stredomorské letoviská. Pre predstavu uvediem len tri milióny turistov z Ruskej federácie, ktorí dovolenkovali vlani v Turecku, Egypte a Tunisku.“
Slováci radi aj poznávajú
Našinci však čoraz viac objavujú vzdialené a exotické krajiny. Cestovanie do vzdialených a exotických krajín sa stalo populárne pre všetky vekové kategórie. Podľa najnovšieho prieskumu cestovnej kancelárie CK Victory Travel, ktorá ponúka poznávacie zájazdy do celého sveta, víťazí Južná Amerika a štáty v Ázii, ktoré vystriedali pred rokmi populárnu Čínu a Indiu.
Záujem cestovateľov sa obracia aj na krajiny Blízkeho a Stredného východu, ľudia sú ochotní vycestovať za dobrodružstvom na viac ako dva týždne.
Záujem Slovákov o objavovanie sveta potvrdzujú štatistiky Eurostatu za rok 2014, ktoré hovoria, že 29,8 % Slovákov cestuje do zahraničia na viac ako štyri dni, pričom na krátke cesty v dĺžke 1–3 dni cestuje do zahraničia 13,6 % našincov. Dlhšie pobyty za hranicami tak prevládajú.