DiCaprio a Bieber ako vesmírni turisti: Virgin Galactic predstavil raketoplán Unity

22.02.2016 12:30

Takmer poldruha roka po havárii súkromného raketoplánu SpaceShipTwo, ktorý vybuchol počas skúšobného letu, predstavila spoločnosť Virgin Galactic jeho upravenú verziu s názvom Unity.

Sir Richard Branson pred raketoplánom...
Sir Richard Branson pred raketoplánom SpaceShipTwo jeho spoločnosti Virgin Galactic. Autor: SITA/AP, Mark J. Terrill

Pred vybranými hosťami ju v piatok večer v hangári v kalifornskom meste Mojave predviedol zakladateľ firmy Richard Branson.

„Spoločne môžeme sprístupniť vesmír, o čom sa nám predtým len snívalo. Môžeme tým priniesť pozitívne zmeny aj na Zem,“ vyhlásil 65-ročný Branson pochádzajúci z Veľkej Británie.

Nový raketoplán pripomína dizajnom i rozmermi malé súkromné lietadlá a je na nerozoznanie od havarovaného modelu SpaceShipTwo pomenovaného VSS Enterprise.

Sir Richard Branson pózuje so zamestnancami...
Sir Richard Branson pózuje so zamestnancami pred raketoplánom SpaceShipTwo. Autor: SITA/AP, Mark J. Terrill

Pri krste modelu Unity fľašou mlieka pomáhala Bransonova jednoročná vnučka Eva-Deia a jej matka. Jeho meno (pôvodné označenie bolo VSS Voyager) navrhol slávny astrofyzik Stephen Hawking, ktorému Branson prisľúbil grátis let.

Model Unity bol vyvíjaný od roku 2012. Zatiaľ nie je známe, kedy začne lietať do vesmíru, no letenku za predpokladaných 250 000 dolárov si už rezervovalo vyše 700 ľudí vrátane prominentov ako sú herec Leonardo DiCaprio či kanadský spevák Justin Bieber.

Prvý raketoplán sklamal

Prvý raketoplán z flotily SpaceShipTwo sa zrútil 31. októbra 2014 počas skúšobného letu nad Mohavskou púšťou v Kalifornii. Pri incidente zahynul 39-ročný pomocný pilot, druhý pilot sa stihol katapultovať, no utrpel vážne zranenia.

Sir Richard Branson a jeho stroje Unity.
Sir Richard Branson a jeho stroje Unity. Autor: SITA/AP, Mark J. Terrill

Branson však už deň po nehode zdôraznil, mal že napriek tomuto neúspechu sa nevzdá svojich plánov na súkromnú vesmírnu turistiku.

Po ukončení vývojovej fázy začne teraz testovacia fáza, na konci ktorej bude prvý komerčný vesmírny program v dejinách, povedal Branson.

Unity je rovnako ako verzia Enterprise riadený dvoma pilotmi a poskytuje miesto pre šesť vesmírnych turistov, ktorí môžu absolvovať suborbitálny kozmický let. Počas neho zažijú na niekoľko minút stav beztiaže.

Spoločnosť plánovala prevádzku piatich raketoplánov typu SpaceShipTwo.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vesmír #vesmírna turistika #SpaceShipTwo #Richard Branson #raketoplán
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku