Šesť z najdlhších vlakových trás sveta – Transsibírsky expres, Modrý vlak či Indian Pacific

, 18.04.2016 07:00
zima, vlak, lokomotíva, vagóny, vozne, sneh,...
Ilustračné foto. Autor: ,

Ak nemáte naponáhlo, vyberte sa na dobrodružnú cestu železnicou naprieč Austráliou, USA, Kanadou, Ruskom či Indiou. Výhoda je, že sa nemusíte sústrediť na šoférovanie, stačí sa kochať meniacou sa prírodu a mestami za oknom.

A na konci je dosť možné, že sa vám ani nebude chcieť vystupovať. Veď aj cesta môže byť cieľ – a v prípade týchto vlakov to platí dvojnásobne.

Transsibírsky expres

Transsibírska magistrála je najdlhšia nepretržitá železničná trať na svete a hlavná dopravná tepna Ruska. Začali ju stavať v roku 1891 a dokončili v 1916. Meria 9 288 kilometrov a z Moskvy sa poveziete do Vladivostoku na pobreží Japonského mora 6 dní.

Vlak odchádza z východiskovej stanice každý druhý deň a počas cesty uvidíte Ural aj Bajkal, prejdete tundrou, tajgou aj stepami, dohromady miniete 89 miest, pretnete 16 veľkých riek a niekoľko časových pásem. Na trati prechádza vlak asi po pätine cesty uprostred tajgy hranicou Európy a Ázie.

Trans-Siberian Railway – “I will come back!” You need strong nerves to go on a train journey around #Eurasia. Not everyone can spend almost a week in an enclosed space on wheels. However, those brave souls who do make the journey are rewarded by seeing 80 cities, the Volga River, Ural #Mountains, #Baraba steppe with its ominous clouds, #Yenisei River, #Barguzinsky Mountains, the woods of Siberia, #Khekhtsir Range and #Lake #Baikal. Your journey will leave you with vivid memories, while the constant motion of the train will stay with you for days after. #russia #railway #weels #siberia #transsiberianrailway #transsiberian #transsiberia #journey #trip #megatrip #volga #tour #tourist #tourism #holiday #holidayinrussia #insiderussia

Fotka uverejnená používateľom @inside_russia,

Vivek Express

Jedna z najdlhších vlakových ciest sveta a najdlhšia v Indii. Vivek Express potrebuje na zdolanie necelých 4 300 kilometrov 82 hodín, jeho priemerná rýchlosť je 50 kilometrov za hodinu. Na svojej ceste zo severu z Dibrugarh do juhoindického Kanyakumari sa zastaví 57-krát.

#VivekExpress

Fotka uverejnená používateľom dianne sharma-winter (@womentravelmotherindia),

California Zephyr

So 4 500 kilometrami je tento drahokam najdlhším vlakovým spojením v USA, premáva medzi Chicagom a San Franciscom. Počas 51 hodín si budete môcť na jeden šup prezrieť údolie rieky Colorado, Skalnaté vrchy aj Sierra Nevadu.

#happyhour on the #californiazephyr #colorado #train

Fotka uverejnená používateľom Taryn (@taryn_m_martin),

The Canadian

Transkontinentálny osobný vlak na 4 500 kilometrov dlhej trase prepája Toronto, Ontario a Vancouver v Britskej Kolumbii. Vo vlaku s pohodlnými ležadlami nie je wi-fi, takže nič nebude brániť trojdňovému pozorovaniu krajiny za oknami. A program je skutočne bohatý – na pozadí kulís zasnežených hôr Rocky Mountains a kanadských nedoziernych lesov sa predvádzajú losy, jelene a sem-tam aj medvede. Za „zoo-bonus“ sa špeciálne nepripláca, výhľad je v cene cestovného lístka.

Edmonton to Vancouver via #therockies on #viarail #thecanadian

Fotka uverejnená používateľom Laura Enright (@laura.eggwhite),

Africký Modrý vlak

Blue Train je luxusný osobný vlak, ktorý za 27 hodín prejde 1 600-kilometrovú trasu v Juhoafrickej republike, spája Pretóriu a Kapské Mesto.

Súčasťou vlaku, ktorý má služby ako päťhviezdičkový hotel, je aj vyhliadkový vozeň, ktorý môže slúžiť tiež ako konferenčná sála, jednotlivé kupé sú vzduchotesné a majú vlastné sociálne zariadenia, niektoré dokonca s vaňou. Na železnicu sa Modrým vlakom vydalo už množstvo kráľov a prezidentov, čo len potvrdzuje jeho jedinečnosť.

esses constrastes do mundo.

Fotka uverejnená používateľom Renata Marques Couto (@renatinhawandermarques),

Indian Pacific

Štyri dni a tri noci, 4 400 kilometrov, krížom cez Austráliu – od Indického oceána po Tichý. Tento vlak spája Sydney s Perthom, zastaví sa v Adelaide, meste duchov Cook a Broken Hill, čo je kolónia umelcov, kedysi banícke mesto.

Zo svojho sedadla uvidíte celé austrálske vnútrozemie, suché pláne, ale aj lesy a vodopády Modrých hôr. Aby sa z cesty stal skutočne atraktívny výlet, pridal dopravca v smere na východ aj niekoľko zastávok na výlety. Neznie to ako dokonale strávený týždeň?

Welcome to the Nullarbor! My view for the last two days on the #IndianPacific. @greatsthnrail

Fotka uverejnená používateľom @davecorn,

Zdroj: Wikipedia.org; En.wikipedia.org; Australie.infor­mationplanet.cz; Cntraveler.com

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vlaky #vlaková doprava
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku