Matka vlasť volá, Rusko, 87 metrov
Mamajovu mohylu postavili ako pamiatku za bitku o Stalingrad, ktorá trvala od augusta 1942 do februára 1943. Sochu, ktorá znázorňuje antickú bohyňu víťazstva Niké, navrhol inžinier Nikolaj Nikitin a skonštruoval sochár Jevgenij Vučetič. Na jej ladné telo použili 7900 ton betónu a svetu ju predstavili v roku 1967. Niké sa týči na pahorku Mamajev Kurgan nad dnešným Volgogradom a je skutočne majestátna, len jej meč meria 33 metrov a váži 14 ton. Vedie k nej presne 200 schodov, ktoré symbolizujú počet dní bitky o Stalingrad.
Veľký Budha v Ling Šan, Čína, 88 metrov
Jedna z najväčších sôch Budhu v Číne aj na celom svete sa nachádza v meste Wu-si, v provincii Ťiang-su. Zhotovili ju kompletne z bronzu, váži 700 ton a odhalili ju v roku 1996.
Veľký Budha, Thajsko, 92 metrov
Takmer stometrová podobizeň Budhu sediaceho v kláštore Wat Muang, v meste Ang Thong, je najväčšou sochou v krajine. Sedí v lotosovej pozícii – so skríženými nohami a rukami na kolenách. Na soche začali pracovať v roku 1990 a dokončili ju v roku 2008. Celá je z cementu, pokrytá zlatou farbou.
Socha Petra Veľkého, Rusko, 96 metrov
Dielo postavili na pamiatku ruského cára Petra I., ktorý vládol 43 rokov. Sochu, ktorá stojí pri rieke Moskva v ruskej metropole, navrhol gruzínsky dizajnér Zurab Tsereteli. Je vyrobená zo 600 ton nehrdzavejúcej ocele a bronzu a odhalili ju v roku 1997.
Sendai Daikannon, Japonsko, 100 metrov
Stometrová socha sa vypína na kopci nad budovami mesta Sendai, preto ju dobre vidieť zo všetkých strán. Znázorňuje bytosť, ktorej motiváciou je v budhizme dosiahnuť prebudenie pre úžitok všetkých cítiacich bytostí. V pravej ruke drží drahokam, v ľavej prameň vôd múdrosti.
Vnútri sochy je výťah, ktorým sa turisti môžu vyviesť na jej vrchol a odtiaľ si vychutnať pohľad na okolie.
Cisári Yan a Chuang-Ti, Čína, 106 metrov
S konštrukciou týchto gigantických sôch začali v provincii Henan v roku 1987 a kým ich dokončili, prešlo 20 rokov. Oči cisárov sú široké 3 metre a ich nosy majú dĺžku 6 metrov. Vláda na výstavbu minula v prepočte takmer 20 miliónov eur.
Guanyin, Čína, 108 metrov
Podoba budhistickej bohyne súcitu je umiestnená v provincii Hainan. Táto socha má tri rôzne tváre smerujúce do troch smerov, jedna ku krajine, ďalšie dve k moru, čo symbolizuje požehnanie celému svetu. Bohyňu stavali takmer šesť rokov.
Ušiku Daibucu, Japonsko, 110 metrov
Jej názov znamená Veľký Budha v Ušiku a spolu s 10-metrovým podstavcom meria až 120 metrov. Celý monument je teda trikrát vyšší a 30-krát ťažší ako Socha slobody. Dokončili ju v roku 1995. Návštevníci sa výťahom môžu dostať do výšky 85 metrov, kde sa nachádza vyhliadková terasa. Vnútri sochy sú štyri úrovne – v prvej počuť nádhernú hudbu, druhá úroveň je určená na štúdium spisov, tretia je naplnená 3 000 soškami Budhu a zo štvrtej môžu návštevníci pozorovať krásne záhrady v okolí.
Lajkjun Setkjar, Mjanmarsko, 116 metrov
Druhá najvyššia socha sa nachádza v meste Monywa. Stavali ju od roku 1996 do roku 2008. Stojí na 13,5-metrovom tróne v meste Khatakan Taung. Vnútri je výťah, ktorý turistov vyvezie na terasu v pekným panoramatickým výhľadom. Pod sochou je druhá podobizeň ležiaceho Budhu.
Jarný chrám Budhu, Čína, 153 metrov
Socha najvyššieho Budhu sa nachádza v provincii Henan. Stojí na 20 metrov vysokom lotosovom tróne a spolu s podstavcom meria až 208 metrov. Skladá sa z 1 100 kusov medi, stavali ju od roku 1997 do roku 2008 a stála v prepočte 48 miliónov eur.
Zdroj: Wikipedia.org; Themysteriousworld.com; Wikipedia.org; Telegraph.co.uk; Touropia.com