Chystáte sa do Chorvátska či Talianska? Pozor, nevycestujte bez dobrého poistenia

, 30.06.2016 07:00
leto, dovolenka, cestovanie, pláž, more,...
Dovolenka v zahraničí bez cestovného poistenia vás môže pripraviť o značnú časť rodinných úspor. Autor:

Úrazy či choroby sa nevyhýbajú ani tým najskúsenejším cestovateľom. Na cestách sa preto netreba spoliehať na šťastie, ale treba sa zabezpečiť pre každý prípad dobre zvoleným poistením.

Cestovné poistenie nestojí veľa, vie však veľa peňazí ušetriť. Účinné je však len vtedy, ak si ho správne nastavíte. Ak spravíte chybu, poistenie vám bude nanič a náklady spojené so zranením, spôsobenou škodou či s chorobou si budete musieť hradiť sami.

S výdavkami na lekára dovolenkujúci väčšinou nepočítajú, čím sa môžu dostať do nepríjemných finančných ťažkostí. Podľa minuloročných štatistík asistenčnej spoločnosti Mondial Assistance sa najviac poistných udalostí stalo v Egypte (18,2 %), Grécku (11,7 %), Turecku (9,9 %) a Bulharsku (8,9 %). Najobľúbenejšie Chorvátsko sa nachádzalo až na siedmom mieste s 4,1 %.

Dovolenkári majú hnačky, zápaly, alergie

Viete, ktoré ochorenia najviac trápia Slovákov na dovolenkách v zahraničí? Vlani ich najčastejšie potrápilo hnačkové ochorenie, ktoré sa podpísalo pod každú piatu poistnú udalosť. Viac ako 12 % ochorení v zahraničí bolo spojených so zápalom ucha či horných dýchacích ciest.

Alergické reakcie boli príčinou poistnej udalosti vo viac ako 5 % poistných udalostí. Kým u starších ľudí sú častejšie komplikácie, ktoré súvisia s nedostatočnou hydratáciou pri dlhšom pobyte na slnku, u mladších cestovateľov sú zase v popredí úrazy pri športe. Tie najmenšie deti zvyknú na dovolenkách potrápiť horúčky, hnačky či infekcie.

Pri závažných ochoreniach sa môže suma za hospitalizáciu či operáciu vyšplhať na tisíce eur. Pritom by si stačilo pred dovolenkou uzavrieť cestovné poistenie. „Dovolenka v zahraničí bez cestovného poistenia vás môže pripraviť o značnú časť rodinných úspor. Ošetrenie boľavého zuba stojí aj viac ako 150 eur. Pritom výška poistného je v porovnaní s nákladmi na ošetrenie zanedbateľná,“ upozornil riaditeľ tvorby produktov Poštovej poisťovne Ondrej Reichbauer.

Platí sa za transport aj núdzové ubytovanie

Najčastejšími službami pri repatriácii klientov je poskytnutie sanitky, preprava na letisko a z letiska a zaplatenie letenky či nákladov na ubytovanie.

Ošetrenie hnačkových ochorení v Turecku vás môže pripraviť aj o viac ako 780 eur. V Egypte, Taliansku a Bulharsku sa náklady pohybujú na úrovni okolo 200 eur a v Chorvátsku je to asi 160 eur.

Druhým najčastejším ochorením v zahraničí boli zápaly ucha či horných dýchacích ciest. K ďalším pomerne častým prípadom, ktoré môžu okrem pokazenia dovolenky zvýšiť nečakane náklady v zahraničí, patria akútne zubné ošetrenia, úpal a zlomeniny horných končatín.

Najčastejšie chyby, ktoré robíme pri cestovnom poistení

1. Nepoistím sa, mám predsa Európsky preukaz zdravotného poistenia

Nie, Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP) nestačí. Nekryje všetky náklady a nepomôže vám pri návšteve súkromných zdravotníckych zariadení. S Európskym preukazom máte nárok na nevyhnutnú starostlivosť na území členských štátov EÚ, v Nórsku, Lichtenštajnsku, na Islande a vo Švajčiarsku za rovnakých podmienok ako domáci poistenci. Ak teda Nór dopláca za hospitalizáciu 500 eur, rovnakú sumu zaplatíte aj vy – až na to, že vy pravdepodobne nedisponujete nórskym platom.

Vo väčšine krajín Európskej únie sa za zdravotnú starostlivosť dopláca, vo Francúzsku napríklad musíte zaplatiť 30 % z ceny výkonu z vlastnej peňaženky. Pozor si treba dať aj na limity. V krajinách s mimoriadne drahým zdravotníctvom, ako napríklad USA, nemusí pri komplikovanej chorobe stačiť ani poistný limit. „Základom je vybrať si poistenie s pokrytím liečebných nákladov bez obmedzenia,“ hovorí Judita Smatanová z Union poisťovne. Pri dobre zvolenom cestovnom poistení sa nemusíte obávať účtov za zdravotné úkony.

2. Spolieham sa na „darované“ poistenie

Ak ste získali cestovné poistenie v „balíčku“ s iným finančným produktom (napríklad k platobnej karte alebo k životnému poisteniu) alebo ho máte kúpené od cestovnej kancelárie, skontrolujte si, o aké poistenie ide. Okrem zriedkavých výnimiek je takéto poistenie obmedzené poistným limitom a napríklad nekryje storno poplatky, ktoré vyúčtuje cestovná kancelária/agentúra pri zrušení zájazdu. Pred cestou si teda skontrolujte, či vás existujúce poistenie ochráni a ak máte pochybnosť, investujte radšej zopár eur do jednorazového poistenia.

Vo väčšine krajín Európskej únie sa za...
Vo väčšine krajín Európskej únie sa za zdravotnú starostlivosť dopláca. Autor: SHUTTERSTOCK

3. Vyberám si len to najzákladnejšie poistenie

Takýto typ poistenia je však často rovnako zbytočný ako poistenie žiadne. Pri výbere poistenia si odpovedzte na tri základné otázky:

 • 1. Kam idete: cestovné poistenie je rozdelené podľa regiónov a tie majú rozdielne sadzby
 • 2. Čo tam budete robiť: je rozdiel, či sa chcete prechádzať po galériách, alebo potápať so žralokmi
 • 3. Čo chcete mať poistené: liečebné náklady sú základ, zabúdať netreba ani na zodpovednosť za škodu na majetku či zdraví tretej osoby, auto či stornovanie zájazdu

Bežné turistické poistenie je vhodné na prezeranie pamiatok. Ak však uprostred dovolenky dostanete chuť na vodné lyžovanie a stane sa vám úraz, pri obyčajnom type turistického poistenia vám poisťovňa náklady na liečbu či zásah záchrannej služby neuhradí. Ak máte sklon k dobrodružstvám, investujte preto radšej zopár eur navyše už vopred. Rovnako by ste si mali vopred premyslieť, či si naozaj nechcete zvlášť poistiť drahý fotoaparát, mobil či notebook.

4. Poistením chránim seba a ostatné ma nezaujíma

Možno ste počuli o prípade, keď Slovenka narazila na lyžiarskom svahu do nemeckého dievčatka a okrem horibilnej sumy za liečenie a rehabilitáciu (110-tisíc eur) vymohla rodina dievčatka prostredníctvom súdu ďalších 80-tisíc eur ako náhradu za duševnú ujmu.

„Častou chybou je, že ľudia nemyslia na to, že aj oni môžu spôsobiť veľkú škodu. Riešenie je pritom jednoduché, stačí si poistiť zodpovednosť za škodu na majetku či zdraví tretej osoby,“ konštatuje Jozef Fronc z najväčšej spoločnosti vo finančnom sprostredkovaní OVB Allfinanz Slovensko.

5. Necestujem do zahraničia, na Slovensku mi poistenie netreba

Opäť omyl. V prípade kritickej situácie v horách zasahuje Horská záchranná služba a jej zásah zdravotná poisťovňa neuhrádza. Stačí, aby ste sa stratili, vyvrtli si členok a nevládali zísť z Ďumbiera pred búrkou a máte obrovský problém. Horské poistenie pritom kryje náklady na technickú časť zásahu záchranárov HZS do výšky 20¤000 eur a stojí len 0,50 eura na deň. Riziko našich hôr rozhodne netreba podceňovať, každoročne zasahuje Horská služba vo viac ako 2 000 prípadoch a štatistiky úrazov sú plné zranení skúsených horalov, ktorý mali jednoducho smolu.

Poistenie cez mobil, web či SMS? Bez problému, ale pozor na dátum

Kedysi sme na cestovné poistenie museli myslieť v predstihu, dnes ho stíhame uzavrieť aj v poslednej chvíli. Podmienkou však je, že tak treba urobiť ešte pred tým, ako opustíme krajinu.

„Možnosť uzavrieť poistenie cez SMS alebo pomocou aplikácie v mobile má obrovské množstvo výhod a len jedinú nevýhodu – keďže je také jednoduché, máme tendenciu ho odkladať. Lenže pozor, platnosť poistenia priamo závisí od spôsobu, akým ste ho kúpili. Pri SMS a aplikácii platí poistenie už do dvoch hodín od uzatvorenia, ak sa poistíte cez web, začína platiť až okamihom pripísania poistného na účet poisťovne, čo je spravidla na druhý deň,“ hovorí J. Smatanová z Union poisťovne.

Pri SMS a aplikácii platí poistenie už do dvoch...
Pri SMS a aplikácii platí poistenie už do dvoch hodín od uzatvorenia, ak sa poistíte cez web, začína platiť až okamihom pripísania poistného na účet poisťovne. Autor: SHUTTERSTOCK

Ak máte pocit, že váš prípad je veľmi špecifický a neviete si dať rady, radšej zavolajte alebo navštívte pobočku poisťovne. Určite spravíte lepšie, ako keď si zaplatíte niečo, čo nepotrebujete a nezaplatíte to, čo by sa vám zišlo.

Príklad poistenia pre 4-člennú rodinu na dva týždne v Chorvátsku (riziková skupina TURISTA)

 • Union poisťovňa: 42,84 € *
 • Allianz poisťovňa: 49,88 €
 • Poisťovňa Uniqa: 57,60 €

Pri pravidelných cestách do zahraničia sa odporúča celoročné cestovné poistenie s rodinným variantom, kde sú poistené dve dospelé blízke osoby a ich deti do 18 rokov bez ohľadu na ich počet.

Cena celoročného poistenia:

 • Union poisťovňa: 47,00 €
 • Poisťovňa Uniqa: 46,00 €
 • Výpočty: webstránky poisťovní.

* Poistenci Union zdravotnej poisťovne môžu získať z tejto sumy 50 % zľavu.

Najčastejšie „dovolenkové problémy“:

 • kožné alergické reakcie (dermatitídy)
 • alergie
 • žalúdočné problémy
 • popŕhlenia medúzou
 • poranenia morským ježkom
 • Podľa štatistík Union poisťovne

Aká je cena za skazenú dovolenku?

Typická suma za ošetrenie „letných ochorení“ sa pohybuje v rozsahu od 100 do 500 eur. Podľa Uniqa poisťovne priemerné náklady pri srdcovo-cievnych problémoch dosahujú 520 eur a zlomeninách rúk/nôh v EÚ 860 eur, ale v USA až 950 eur. Pri ťažkých úrazoch, prevoze a hospitalizácii však nie sú výnimkou účty v sume rádovo tisícok eur.

Priemerné náklady na ošetrenie v najčastejších dovolenkových destináciách
Diagnóza/Krajina Turecko Egypt Bulharsko Chorvátsko Taliansko
Hnačkové ochorenie 784 € 181 € 202 € 161 € 184 €
Zápal ucha, horných dýchacích ciest 390 € 168 € 149 € 89 € 156 €
Akútne zubné ošetrenie 159 € 201 € 220 € 101 € 135 €
Úpal 645 € 137 € 196 € 223 €

ZDROJ: ASISTENČNÁ SPOLOČNOSŤ MONDIAL ASSISTANCE, POŠTOVÁ POISŤOVŇA

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#cestovné poistenie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk