Turisti v Turecku: Aká je teraz bezpečnostná situácia v Istanbule?

02.07.2016 07:00
Turecko, turecká vlajka, zástava
Turecká vlajka Autor: ,

V utorok večer zasiahol hlavné istanbulské letisko trojnásobný samovražedný bombový útok, ktorý si vyžiadal desiatky mŕtvych a zranených. Mnohí dovolenkári, ktorí majú v lete naplánovaný relax práve v tejto historickej krajine, majú oprávnené obavy. Je Turecko bezpečné? Ako sa majú Slováci správať pri ceste do tejto krajiny?

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZV) vzhľadom na aktuálnu bezpečnostnú situáciu odporúča občanom SR pri cestách do Istanbulu vyhýbať sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí, významným kultúrnym a historickým pamiatkam, vládnym budovám, policajným stanovištiam, demonštráciám a dodržiavať opatrnosť a zároveň rešpektovať pokyny miestnych bezpečnostných zložiek.

Doposiaľ sa väčšina útokov odohrala na juhu a východe krajiny a v Ankare a Istanbule. Prípadné ďalšie údery teroristov sa zrejme zamerajú na ciele tureckého štátu, civilistov a demonštrácie. Avšak je stále pravdepodobnejšie, že niektorí útočníci sa zacielia aj na západných turistov, a to najmä vo veľkých mestách, hrozia tiež ďalšie útoky na letiská, cituje Telegraph britské ministerstvo zahraničných vecí.

Čo robiť v ohrození?

V prípade núdze, či krízovej situácie, treba kontaktovať Generálny konzulát SR v Istanbule (+90 532 263 0598).

Sú lety do Istanbulu obnovené?

Prevádzku na Atatürkovom letisku už čiastočne obnovili, turecké aerolínie však zrušili stovky letov. Cestujúci by sa preto mali pred svojou cestou informovať u svojej leteckej spoločnosti alebo cestovnej kancelárie o aktuálnych zmenách v doprave.

Je Turecko bezpečné ako tranzitná krajina?

Vzhľadom na prísne kontroly MZV nepredpokladá pri preletoch cez Istanbul a tranzitných letoch zvýšené bezpečnostné riziko vo vnútri odletových hál. Pri príletoch a odletoch do a z Istanbulu ministerstvo radí minimalizovať pohyb vo vonkajších častiach letiska. Je tiež vhodné mať neustále pri sebe cestovný doklad.

Treba sa pred cestou registrovať?

MZV SR odporúča slovenským občanom, aby v prípade cestovania do Turecka využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.

Čo robí Turecko, aby zabránilo terorizmu?

Medzinárodné Atatürkovo letisko má prísnejší bezpečnostný systém ako bežné letiská vo svete. Cestujúcich kontroluje až dvakrát – prvý raz pred vstupom do medzinárodného terminálu a druhý raz po prechode pasovou kontrolou. V turisticky obľúbenom Istanbule majú všetky múzeá a tiež niektoré nákupné centrá röntgenové skenery na tašky a batožiny. Avšak napríklad najznámejšia Modrá mešita podľa informácií portálu Telegraph neprijala žiadne špeciálne opatrenia.

Mapa s prehľadom bezpečnostnej situácie vo svete:

Ďalšie destinácie, kde hrozia teroristické útoky

 1. Afganistan
 2. Alžírsko
 3. Austrália
 4. Bahrajn
 5. Bangladéš
 6. Belgicko
 7. Barma (Mjanmarsko)
 8. Kamerun
 9. Čad
 10. Kolumbia
 11. Egypt
 12. Etiópia
 13. Francúzsko
 14. Nemecko
 15. India
 16. Indonézia
 17. Irak
 18. Izrael
 19. Pobrežie Slonoviny
 20. Jordánsko
 21. Keňa
 22. Libanon
 23. Líbya
 24. Malajzia
 25. Mali
 26. Mauretánia
 27. Maroko
 28. Niger
 29. Nigéria
 30. Pakistan
 31. Palestínske územia
 32. Filipíny
 33. Rusko
 34. Saudská Arábia
 35. Somálsko
 36. Španielsko
 37. Sýria
 38. Thajsko
 39. Tunisko
 40. Turecko
 41. SAE
 42. Západná Sahara
 43. Jemen

Zdroj: Telegraph.co.uk

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#bezpečnosť #turecko #Istanbul
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku