Britskí analytici zo skupiny Eco Experts, ktorí sa zaoberajú skúmaním životného prostredia, porovnávaním vplyvu ľudskej činnosti na okolie a poradenstvom ohľadne energií zostavili mapu znečistenia jednotlivých štátov.
Odborníci skúmali údaje zo 135 krajín o emisiách oxidu uhličitého, úrovne znečistenia ovzdušia a spotrebe energie. Posudzovali tiež, ako krajiny využívajú energiu z obnoviteľných zdrojov. Do analýzy zahrnuli aj údaje o počte ľudí, ktorí v jednotlivých krajinách zomreli kvôli zhoršenej kvality ovzdušia.
Najlepší sú Afričania
Eco Experts na základe týchto údajov zostavili rebríček štátov, ktoré najviac poškodzujú životné prostredie a riskujú zdravie obyvateľstva. Jedným z prekvapení bolo, že severské krajiny spotrebúvajú pomerne veľké objemy energií.
Najtoxickejšie krajiny sveta:
- Saudská Arábia
- Kuvajt
- Bahrajn
- Katar
- Spojené arabské emiráty
- Omán
- Turkménsko
- Líbya
- Kazachstan
- Trinidad a Tobago
Na vrchol smutnej hitparády sa jednoznačne dostala Saudská Arábia, kde sa dlhodobo zaznamenáva vysoká úroveň znečistenia ovzdušia.
Vysoko sa dostali tiež aj ostatné krajiny, kde sa ťaží ropa – Kuvajt, Katar, Bahrajn, Spojené arabské emiráty.
Naopak, najmenej toxické krajiny sa, prekvapivo, nachádzajú v Afrike. Najlepšie sa darí Keni, Tanzánii, Etiópii, Mozambiku a Kamerunu.
Najčistejšie krajiny:
- Keňa
- Tanzánia
- Etiópia
- Mozambik
- Kamerun
- Zambia
- Indonézia
- Zimbabwe
- Indonézia
- Demokratická republika Kongo
Krajiny Európy
Z Európy sú na tom najlepšie Portugalsko, Španielsko, Francúzsko a Švédsko. Nasledujú Veľká Británia, Malta a Taliansko. Potom Švajčiarsko, Nemecko, Chorvátsko, Albánsko, Rumunsko, Nórsko a Fínsko.
O niečo horšie si počína Island, Írsko, Dánsko, Litva, Lotyšsko, Rakúsko, Grécko, Turecko, Gruzínsko, Moldavsko. V ďalšej skupine sú Estónsko, Poľsko, Belgicko, Slovinsko, Maďarsko, Srbsko, Arménsko, Ukrajina.
Varovný prst pre Slovensko
Slovensko má ešte o čosi horšie skóre – spolu s Českom, Bieloruskom, Macedónskom a Ruskom. Horšie sú na tom už len Luxembursko, Bosna a Hercegovina a Bulharsko.
Experti z Veľkej Británie nerobili tento výskum len pre jeho informačnú hodnotu, ale aj kvôli tomu, aby jasne pomenovali a verejne zahanbili najhorších vinníkov spomedzi krajín sveta.
Ich nečinnosť v boji proti emisiám podľa Eco Experts ohrozuje nie len vlastných občanov, ale riziko ochorení súvisiacich so znečistením prenášajú hriešnici aj na ďalšie oblasti a zároveň ohrozujú budúcnosť celej našej planéty.
Mapy: Theecoexperts.co.uk
Zdroj: Theecoexperts.co.uk; Inhabitat.com