Stop cestovaniu pedofilom. Austrália chce zakázať vydávanie pasov delikventom

31.05.2017 09:30

Austrálska vláda chce zakázať vydávať cestovné pasy usvedčeným pedofilom. Informoval o tom spravodajský server BBC News. Podľa ministra spravodlivosti Michaela Keenana by sa rozhodnutie týkalo približne 20 000 sexuálnych delikventov, ktorí absolvovali uložený trest, ale zostávajú pod dohľadom úradov. Vláda chce takýmto spôsobom bojovať proti sexuálnemu turizmu.

„Žiadna vláda nepodnikla také rozhodné a rázne kroky, ktoré majú zabrániť vlastným občanom cestovať do zahraničia, často do chudobných štátov, a zneužívať tam deti,“ povedal Keenan.

Sexuálni delikventi budú môcť o pas znova žiadať, keď ich úrady vyškrtnú z registra pedofilov. Podľa Keenan pribudne každý rok na túto listinu približne 2 500 osôb.

Asi 3 200 ľudí by pritom nárok na cestovný pas stratilo navždy. Tí sú totiž na zozname pedofilov, ktorí sa musia pravidelne hlásiť úradom, zaradení na doživotie.

Vláda návrh vypracovala spoločne so senátorom Derrynom Hinchom, ktorý sa dlhodobo usiluje o tvrdšie zákony týkajúce sa sexuálnych delikventov.

„Idete na Bali, do Phnompenhu alebo do Kambodže a vidíte tam týchto austrálskych mužov stredného veku alebo kaukazských mužov s miestnymi mladými chlapcami – oni tam nie sú, aby sa opaľovali,“ povedal Hinch.

V minulom roku vycestovalo do zahraničia asi 800 registrovaných austrálskych pedofilov, viac ako tretina bez súhlasu austrálskych orgánov.

Indonézsky súd vlani poslal na 15 rokov do väzenia Austrálčana Roberta Ellisa za zneužívanie jedenástich dievčat vo veku od ôsmich do 17 rokov.

Podľa Detského fondu OSN (UNICEF) sa ročne približne dva milióny detí po celom svete stanú obeťami sexuálneho zneužívania.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Austrália #pedofili #pasy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku