Vyplýva to zo Správy o konkurencieschopnosti v turizme a cestovaní, ktorá posudzuje niekoľko faktorov a politík na zabezpečenie udržateľného rozvoja v odvetví cestovného ruchu. V hodnotiacej správe, ktorú vypracovalo Svetové ekonomické fórum (SEF), sa posudzovalo 136 štátov.
Obľúbené jadranské dovolenkové raje sú na tom dobre. Slovinsko je na vynikajúcom 17. mieste a Chorvátsko sa umiestnilo na 24. mieste dlhého zoznamu. Ich vysoká pozícia tak garantuje celkovú bezpečnosť domácich aj turistov, ktorí si tieto prímorské destinácie vyberajú na oddych.
Samotnú cestu na Jadran však môže však skomplikovať zdržanie kvôli novým prísnejším pravidlám, ktoré platia na vonkajších hraniciach schengenského priestoru. Cestovanie predĺži čakanie na hraniciach a znepríjemnia vyššie diaľničné poplatky v Chorvátsku. (Viac o týchto zmenách si prečítajte tu.)
Turecko má červený výkričník
Bezpečne sa slovenskí turisti môžu cítiť aj v Španielsku, na Malte, Cypre, v Rumunsku, Albánsku či Grécku, ktoré sa všetky umiestnili v prvej päťdesiatke.
Ďalšie obľúbené letné destinácie Slovákov na tom podľa SEF nie sú až tak pozitívne, aj keď záleží od oblasti: Taliansko je na 70. mieste, Čierna Hora na 75. Bulharsko je až 89., Turecku patrí nelichotivá 116. priečka.
Ako sú na tom naši susedia? Rakúsko skončilo v hodnotení bezpečnosti na 14. a Česká republika na 30. mieste. Maďarsko je 45., Poľsko 48., Ukrajina 127. Samotné Slovensko je v rebríčku na 54. mieste.
Na popredných stupienkoch rebríčka sa už tradične objavili severské krajiny, víťazný veniec patrí Fínsku, tretí je Island a siedme Nórsko.
Bezpečné sú aj ázijské štáty – na druhom mieste sú Spojené arabské emiráty, na štvrtej je Omán, na piatej Hongkong, šiesty je Singapur.
Veľké európske krajiny, ktoré sa v poslednej dobe stali terčmi útokov, nemajú najlepšie hodnotenie. Nemecko je na 51. mieste, Francúzsko na 67. a Veľká Británia až na 78. mieste.
Prekvapiť môže Rwanda, ktorá obsadila deviate miesto. Spojené štáty americké skončili na 84. priečke.
Posledné priečky, a teda krajiny, kde je podľa správy SEF bezpečnosť najmenej garantovaná, otvára Egypt. Nasleduje Venezuela, potom Nigéria, Pakistan, Salvádor, Jemen a na najnižšom, 136. mieste, je Kulumbia.
- 1. Fínsko
- 2. Spojené arabské emiráty
- 3. Island
- 4. Omán
- 5. Hongkong
- 6. Singapur
- 7. Nórsko
- 8. Švajčiarsko
- 9. Rwanda
- 10. Katar
- 11. Portugalsko
- 12. Luxembursko
- 13. Nový Zéland
- 14. Rakúsko
- 15. Estónsko
- 16. Švédsko
- 17. Slovinsko
- 18. Španielsko
- 19. Holandsko
- 20. Maroko
- 21. Írsko
- 22. Austrália
- 23. Kanada
- 24. Chorvátsko
- 25. Bhután
- 26. Japonsko
- 27. Dánsko
- 28. Taiwan / Čína
- 29. Gruzínsko
- 30. Česká republika
Zdroj: Total-croatia-news.com; Weforum.org