Víkend otvorených parkov a záhrad už desiaty rok odkrýva čarovné miesta, ktoré sú po stáročia súčasťou mestskej kultúry. Historické kláštorné záhrady či šľachtické parky, ale aj moderné komunitné či prírodné záhrady v sobotu 10. júna a v nedeľu 11. júna privítajú návštevníkov na mnohých miestach Slovenska.
Len v Bratislave bude počas tohto víkendu otvorených 17 parkov a záhrad, kde sprievodcovia – dobrovoľníci či majitelia a správcovia – ponúkajú bezplatné lektorované prehliadky a zaujímavý sprievodný program.
Obľúbené sú návštevy parku Veľvyslanectva Ruskej federácie pri historickej Fándlyho vile z roku 1915 (na snímke) či historická Kochova záhrada, Františkánska kláštorná záhrada, pre rodiny s deťmi Vrakunská komunitná záhrada či Prüger-Wallnerova záhrada pri Horskom parku.
Dobrovoľní sprievodcovia predstavia hosťom aj vilu riaditeľa vtedajšej Dynamitky s historickým parčíkom, Ondrejský cintorín, barokovú záhradu na terase Bratislavského hradu a tento rok pribudne parčík na Svoradovej ulici a Gaštanica na Kolibe. Návštevníci môžu získať aj Malý návod na vytvorenie prírodnej záhrady.
Na Slovensku máme hneď niekoľko významných arborét, kde sa príroda rozvíja pod dohľadom vedy. Počas Víkendu otvorených parkov a záhrad možno navštíviť Lesnícke arborétum Kysihýbeľ v Banskej Štiavnici, Arborétum Mlyňany SAV, aj najvyššie položené arborétum v strednej Európe v Liptovskom Hrádku. Arborétum Borová hora Technickej univerzity vo Zvolene sa k podujatiu pripojí o týždeň, 17. a 18. júna.
Program či lektorované prehliadky ponúka aj Zámocký park v Hlohovci, Park pri kaštieli v Tomášove, Ekopark Holá hora z Prešova, Budatínsky park v Žiline, Botanická školská záhrada v Trnave, Včelárske múzeum a Arborétum v Kráľovej pri Senci, Voľnokrajinársky park v Topoľčiankach, Historický park Budimír, Kaštieľ Csákyovcov z Hodkoviec, Park slovenských národovcov v Revúcej, múzejná záhrada Mestského múzea Fándlyho fary v Seredi, Hunyadyovský park v Mojmírovciach, historický park v Lednických Rovniach, záhrada vily Dominika Skuteckého v Banskej Bystrici, park pri hrade a kaštieli z Liptovského Hrádku, záhrada cirkevnej materskej školy a ďalšie čarovné a možno nepoznané miesta.
Vo svete sa je myšlienka otvárania parkov a záhrad a sprístupňovania ich hodnôt verejnosti uplatňuje vo viacerých krajinách, na Slovensku ju realizuje nezisková organizácia zameraná na ochranu kultúrneho a prírodného dedičstva Národný trust.
Kam za zábavou
8. júna, štvrtok
- Modrý Kameň: Balašova pieseň, otvorenie historickej expozície, historické divadelné predstavenie, dobová hudba, aj 20. 6.
10. júna, sobota
- Beckov: Rytieri neba na hrade, sokoliari
- Bratislava: Korunovačné slávnosti, sprievod dvoch kráľov mestom, Hlavné nám. (16. h), program, sprievodca, detské workshopy, šermiarske vystúpenia, barokové tance, korunovačný ateliér pre deti v GMB, program do 17. 6.
- Bratislava: Kde bolo, tam bolo, interaktívny detský festival, Stará tržnica, aj 11. 6.
- Červený Kláštor: Cykloparáda
- Banská Štiavnica: Budenie sitnianskych rytierov, bábkové divadielka, hry a súťaže, tajch Počúvadlo
- Levice: Levické hradné slávnosti, Tekovské múzeum, 10. h
- Sládkovičovo: Rozprávkový (Vincov) les, akcia k MDD
- Sliač: Detský divadelný festival,
- Petronell-Carnuntum (AT): Rímsky festival,
- Trnava: Cajgelvíkend, Trojičné nám., aj 11. 6.
11. júna, nedeľa
- Martin: Turčianske slávnosti folklóru, Múzeum slovenskej dediny
- Trebišov: Zahrajme sa v jazdiarni, podujatie v Múzeu južného Zemplína, 14. h – 16. h
- Vychylovka – Nová Bystrica: Sladká nedeľa – kuchyňa starých materí, podujatie s ukážkami a ochutnávkou v skanzene kysuckej dediny
- Trnava: Dračí deň detí, výcvik oslobodzovania princezien, marionetové divadlo, medzi Bazilikou sv. Mikuláša a hradbami, 15. h – 19. h
14. júna, streda
- Bojnice: Rozprávkový zámok, do 25. 6.