Pod Tatrami otvorili po prvýkrát detskú univerzitu

10.07.2017 12:45

V Poprade v pondelok po prvýkrát otvorili letnú detskú univerzitu, nastúpilo na ňu 53 detí. Zasadačka mestského úradu, kde počas roka rokujú popradskí poslanci, sa teraz na päť dní zmení na univerzitnú aulu. Počas nich na deti čaká neformálne vzdelávanie formou netradičných aktivít.

„Dnes dostali deti univerzitné tričká, indexy, naučili sa hymnu. Teraz ich čaká návšteva štátneho archívu, potom prehliadka mesta z poschodového autobusu,“ povedala vedúca univerzity Ingrid Lindemanová. Detská univerzita je určená pre deti vo veku od sedem do 16 rokov, počas leta bude otvorená dva týždne, a to od 10. do 14. júla, a od 21. do 25. augusta.

Každý deň univerzity bude venovaný inej téme. Dnes pripravili pre deti deň na mestskom úrade v Poprade a dve prednášky.

„Deti sa dozvedia, čo je úlohou primátora a budú pracovať na projekte Keby som bol primátorom. Ďalšou témou bude Moja cestovná kancelária, v rámci ktorej budú zakladať vlastnú cestovnú kanceláriu, majú tiež pripraviť program pre štvorčlennú japonskú rodinu, naplánovať jej cestu, vytvoriť rozpočet, zamerané to bude teda aj na finančnú gramotnosť,“ informovala ďalej Lindemanová.

Deťom sa budú počas celého týždňa venovať skúsení animátori a pedagógovia. V utorok sa vyberú do Tatier na exkurziu do Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied na Skalnatom plese, navštívia aj Horskú službu Tatranského národného parku.

V stredu je na pláne reportérsky deň v mestskej televízii, pripravené sú tiež prednášky Etiketa a protokol a Verbálna a neverbálna komunikácia. Neskôr ich čaká nočné prekvapenie na popradskom mestskom úrade, kde by deti mali aj nocovať.

Štvrtok ponúkne pestrý športový program v miestnom akvaparku spolu s hokejistom Petrom Bondrom. V posledný deň sľubujú vedúci univerzity prekvapenia, slávnostné ukončenie univerzity bude spojené s odovzdávaním diplomov.

Deti sa mali stretnúť aj s prezidentom Andrejom Kiskom, jeho účasť však zatiaľ organizátori potvrdiť nevedia. „Pánovi prezidentovi sa narodilo dieťatko, takže zatiaľ ešte nevieme, či príde,“ vysvetlila vedúca univerzity.

Ako už v minulosti uviedla ďalšia vedúca univerzity Silvia Svienta, otvorenie letnej detskej univerzity je reakciou na dopyt rodičov, keďže vo viacerých slovenských mestách už takéto univerzity fungujú.

„Zámerom je hlavne naučiť deti niečo aj v lete, ale nie klasickou formou ako v škole, ale formou vzdelávacích aktivít, nenásilných, inovačných, takým spôsobom, aby nevnímali, že sa učia, ale odišli s niečim, čo budú vedieť využiť v praktickom živote,“ vysvetlila.

Letnú univerzitu pripravilo mesto v spolupráci s občianskym združením Apolon, Univerzitou Mateja Bela, základnými školami mesta Poprad a súkromnou školou Life Academy. „Mesto Poprad už dlhé roky podporuje a organizujme tábory pre deti zo sociálne slabších rodín. Tentokrát sme sa rozhodli, že urobíme niečo aj pre ostatné deti,“ vysvetlil primátor mesta Jozef Švagerko.

Rodičia môžu svoje deti prihlásiť ešte stále na druhý turnus univerzity v termíne od 21. do 25. augusta. Voľných je posledných sedem z osemdesiatich mi­est.

#Tatry #Poprad #Detská univerzita
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk