Novinár – patrón plodnosti
Na slávnom parížskom cintoríne Père Lachaise nájdete okrem iných aj hrob žurnalistu Victora Noira, ktorý zomrel v roku 1870 počas súboja s Pierrom Bonapartem, prasynovcom Napoleona.
Soche ležiaceho Victora sa časom začali pripisovať fertilizačné účinky. Ženy, ktoré si prajú otehotnieť, preto navštevujú jeho hrob a dotýkajú sa jeho „mužských partií“, o čom svedčí aj značne vyleštená hrča v oblasti rozkroku.
Votrelec
Pochybnosti o cestovaní v čase definitívne vyvracia umelecké dielo v Betlehemskej kaplnke v meste Saint-Jean-de-Boiseau. Inak sa vizáž starobylej sochy, ktorá dokonale pripomína „hrdinov“ z amerického Sci-Fi z roku 1979, vysvetliť nedá…
Giganti medzi miniatúrami
Maličký chrám Notre Dame hneď vedľa Eiffelovej veže, v blízkosti zámok Château de Chambord a obďaleč Versailles? Brusel má Mini-Európu a Yvelines zasa Mini-Francúzsko.
V tematickom parku môžete na jednom mieste obdivovať mnoho z francúzskych hlavných pamiatok v podobe verných kópií a zároveň sa vžiť do roly obra.
Dračí dom
Aj draky kráčajú s dobou a už dávno neplatí, že bývajú v temných vlhkých jaskyniach. Jeden šesťhlavý obýva vilu vo dvore kráľovského zámku de Blois v údolí Loiry. Hlavy aj chvost mu síce trčia z okien, no on si nesťažuje a teší sa hojným návštevám turistov.
Jeho dom je oficiálne múzeom La Maison de la Mágia Robert-Houdini, ktoré je venované životu a dielu francúzskeho iluzionistu Jeana Eugèna Roberta-Houdiniho. Drak sa na znak dobrej vôle každú celú hodinu preberie zo spánku a pozdraví návštevníkov.
Desivá lyžovačka
Lyžovačka vo francúzskych Alpách je snom mnohých milovníkov zimných športov. V stredisku Trois Vallées je však samotný príchod omnoho vzrušujúcejší ako radovánky na snehu.
Dráha tamojšieho letiska Courchevel sa v mnohom podobá na lyžiarsky svah – 540-metrový pás asfaltu má sklon 18,5 percenta.
Pristávajúce stroje síce značne spomalí, no štartovať z nej si netrúfne hocikto. Piloti sem môžu zamieriť len so špeciálnym povolením.
Večný parašutista
Návštevníci kostola v normandskom Ste Mère Eglise sa často vydesia pri pohľade na vysokú strechu. Z hrotu totiž visí na svojom padáku zachytený americký výsadkár John Steele.
Domáci potom turistov vždy upokoja, že ide len o sochu, ktorá pripomína Deň D z roku 1944, keď sa začala jedna z najväčších vojenských operácií druhej svetovej vojny – Overlord, teda vylodenie spojencov v Normandii.
A že táto dedina parašutistov miluje, dokazujú aj (zrejme jediné na svete) farebné vitráže s týmto motívom priamo v kostolných oknách.
Múzeum v stoke
V parížskom kanálovom múzeu síce nežijú nindža korytnačky, ale to mu na zaujímavosti neuberá. Časť kanalizačnej siete francúzskej metropoly je totiž otvorená pre verejnosť a skutočne sa je na čo pozerať.
Vchod do Musée des Égouts de Paris nájdete pri moste Alma na ľavom brehu Seiny a po vstupe sa pred vami otvorí tajuplný podzemný svet. Malé múzeum o histórii a fungovaní kanalizácie v Paríži ročne navštevujú tisíce turistov.
Lebka Jána Krstiteľa
V katedrále v severofrancúzskom Amiens sa nachádza strieborný podnos s podivnou relikviou. Ľudská lebka bez spodnej čeľuste pred 2000 rokmi údajne patrila kazateľovi, ktorý doplatil na vyčítanie hriešneho života kráľovi Herodesovi. Či ide skutočne o pozostatky biblického proroka, nie je jasné.
Zdroj: Wikipedia.org; Telegraph.co.uk