Lávka pre cyklistov a peších spojila Tepličku nad Váhom so žilinskou priehradou

09.10.2017 14:15

Cyklisti a chodci môžu od pondelka využívať most ponad frekventovanú cestu, ktorá spája Žilinu s Terchovou. Vďaka 58-metrov dlhej lávke sa dostanú z Tepličky nad Váhom k rekreačnej zóne pri Vodnom diele Žilina.

Nová lávka za 520-tisíc eur bude slúžiť výlučne pre cyklistov a peších. Jej súčasťou sú prístupové asfaltové chodníky dlhé 76 a 78 metrov, ako aj verejné osvetlenie.

„Práve chodníky, cyklotrasy a lávky, ktoré nenásilne prepoja krajinu, sprístupnia ju ľuďom, sú elementárnym základným kameňom rozvoja trvalo udržateľného cestovného ruchu v celej krajine,“ povedal štátny tajomník ministerstva životného prostredia Norbert Kurilla, ktorý dnes odovzdal novú lávku do užívania.

Ako zdôraznil riaditeľ Vodohospodárskej výstavby Daniel Kvocera, lávka prispeje k bezpečnosti na cestách v Žilinskom regióne. K rekreačnej zóne pri Vodnom diele Žilina totiž roky nebol zabezpečený žiaden bezpečný prechod.

"Som veľmi rád, že sa nám lávku podarilo vybudovať a po rokoch sme mohli prispieť okrem vyššej bezpečnosti v regióne aj k podpore zelenej dopravy,“ doplnil.

Podľa starostu obce Teplička nad Váhom Viliama Mrázika sa dopravnú situáciu snažili riešiť niekoľko rokov. Po rozšírení cesty z dvojprúdovej na štvorprúdovú sa však situácia naďalej len zhoršovala.

„Lávka pre cyklistov a peších má nadregionálny význam, keďže nebude slúžiť len pre našich obyvateľov, ale aj pre množstvo návštevníkov v regióne, navyše ak zohľadníme fakt, že bude súčasťou plánovanej cyklomagistrály do Terchovskej doliny,“ konštatoval Mrázik.

Investorom stavby bola rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia, štátny podnik Vodohospodárska výstavba.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Žilina #Terchová #lávka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku