Zvery z kovošrotu: Jedinú európsku Kovozoo nájdete v Česku

, 29.11.2017 07:00
Kovozoo
V KOVOZOO ostávajú bociany po celý rok. Autor:

Slon africký má namiesto uší ventilátory. Bizóniu srsť tvoria reťaze. Klokan má na nohách struny. V areáli Kovozoo v Starom Meste neďaleko Uherského Hradišťa je 250 zvierat a neuveriteľné - všetky sú vytvorené z kovošrotu!

Nastúpili a vystúpili sme z lietadla, vyliezli na maják, prechádzali sa na lodi a dotýkali sa exotických zvierat. Nie, neboli sme v trópoch, ale v Zlínskom kraji v jedinej kovovej zoo v Európe.

Je to rarita, ktorú človek inde neuvidí. Každé zo zvierat je umeleckým dielom a má svoje vlastné meno a príbeh. Sú tu gepardy, gorily, kone, žralok, žirafa, sup… Krokodíly tu majú tri – Krokouš má 38 kg, Margaret 95 kíl a Rafael váži 200 kg!

Skutočný krokodíl nílsky môže dosiahnuť až 6 metrov a 1 200 kg a dožiť sa neuveriteľných sto rokov! Na každej tabuli sa návštevník dočíta príbeh kovového zvieraťa, ale aj informácie o skutočnom zvierati, ktoré predstavuje.

Na Žofke by si vylámali zuby

Korytnačku Žofku napríklad vytvoril nemenovaný autor z oddelenia dopravy Kovosteel. Ide o napodobeninu korytnačky pralesnej. Juhoamerická katolícka cirkev považuje tieto korytnačky za ryby. Konzumujú sa vraj vo veľkom počas veľkonočného pôstu. Nuž, na tejto kovovej by si vylámali zuby…

Slon africký.
Slon africký. Autor: Dávid Popovič

Bizón Tatanka má 1 250 kg a „narodil sa“ v roku 2013 priamo v tejto Kovozoo. Pracovalo na ňom až desať autorov! Inak, skutočný, živý bizón americký váži až 1,5 tony. Pštrosy tu tiež majú dva – volajú sa Breťa a Tibor. A tak by sa dalo pokračovať.

„Sme jediní na svete,“ tvrdí hrdo autor nápadu kovovej zoo Bronislav Janeček. „Každý z exponátov zodpovedá žijúcemu druhu a bol vyrobený v životnej veľkosti. Sú to zvieratá vyrobené pomocou zváračky a brúsky a dokazujú, že kovový odpad nemusí skončiť len v hutách, ale možno ho využiť aj na zábavu.“

Tu sa zvierat možno dotýkať, pohladiť ich a nehrozí uhryznutie ani udupanie, nanajvýš na prstoch ostane trochu hrdze. Najzaujímavejšie je, že autorom ďalšieho nového exponátu môže byť ktokoľvek. Počas jednorazových akcií určených pre verejnosť funguje v areáli tzv. pôrodnica. V nej sa zvieratá aj opravujú a je možné si ju dokonca prenajať na tzv. teambuilding.

Rozhľadňa a vyhliadkové lávky pre odvážnych

„Spočiatku sme robili súťaž pre odborníkov, aby sme do zoo dostali viac zvierat. Napríklad gorila ako gepard pochádzajú z tohto obdobia. Teraz intenzívne spolupracujeme s jedným kováčom, s ktorým sme sa dohodli na výrobe minimálne dvoch zvierat ročne. Ide o väčšie kusy,“ vysvetľuje Bronislav Janeček.

V KOVOZOO ostávajú
		bociany po celý
		rok.
Bizón
		Tatanka.
+19Kovozoo

„Prirodzene, na rôznych miestach sveta možno naraziť na niečo podobné, ako je možné uvidieť u nás. Ľudia nám dokonca posielajú fotky, keď niečo objavia na svojich cestách v zahraničí. To je, samozrejme, inšpiratívne. Ak sa však bavíme o väčšom množstve zvierat, s 250 kusmi sme v Európe jediní. A ja tvrdím, že aj na svete.“

Zaujímavé, že areál, v ktorom sa dnes Kovozoo nachádza, slúžil celých 130 rokov ako cukrovar, až do roku 1998. Súčasní majitelia pozemky odkúpili, ale nevydali sa na cestu cukrovarníctva. Začali podnikať v oblasti kovošrotu. Kto sa nebojí výšok, v areáli môže vyjsť na vyhliadkové lávky vo výške 3 až 12 metrov, ktorých konečná dĺžka bude časom dosahovať až 1 250 metrov.

Z výšky si možno pozrieť zvieratá, ale aj skutočnú prevádzku: ako v areáli s kovovým šrotom pracujú stroje, naberajú a premiestňujú „ťažké železá“. Fascinujúce divadlo z bezpečnej vzdialenosti najmä pre deti, ale aj pre oteckov

Jeden z troch krokodílov.
Jeden z troch krokodílov. Autor: Dávid Popovič

Lenže to nie je všetko. Už zďaleka zbadáte 27 metrov vysokú rozhľadňu Šrotík, ktorá má podobu červeno-bieleho majáka. Veľa nej je neprehliadnuteľná replika lode Nádej, kde môžu v kajute prespať štyria „moreplavci“.

Všetko to má symbolický význam, pretože súčasná civilizácia produkuje doslova „more odpadov“ a k moru patrí maják, ktorý lode naviguje na správnu cestu. Na majáku možno po schodoch vystúpať až nahor a poprechádzať sa po vonkajšej terase. Teda – len tí, ktorým sa z výšok nepotia dlane!

Prvé dopravné lietadlo s pretlakovou kabínou

Okrem toho v týchto miestach „pristálo“ najväčšie dopravné lietadlo L-610 vyrobené v Československu. Bolo to prvé dopravné lietadlo s pretlakovou kabínou a integrálnymi palivovými nádržami. Po prvýkrát vzlietlo v roku 1988.

Bizón Tatanka.
Bizón Tatanka. Autor: Dávid Popovič

Spoločnosť, ktorá vlastní Kovozoo, ho zachránila pred zošrotovaním. Môžete si posedieť nielen na sedadlách pre cestujúcich, ale aj priamo v pilotnej kabíne. Gombíkom budete rozumieť, len ak čítate v azbuke.

Hrdzavé šróbiky, kolieska, želiezka, pružiny, kúsky plechu. Nie, nič z tohto ešte nepatrí do starého železa. V Kovozoo sa v mori odpadu stratiť nedá, človek nanajvýš stratí pojem o čase. Pozrieť si totiž podrobne každý z 250 exponátov, to chce železnú vôľu.

KOVOZOO – jediná kovová zoo v Európe

  • oficiálne otvorenie: apríl 2012
  • najťažšie zviera: nosorožec Norbert – 1 980 kg
  • najvyššie zviera: žirafa Safira – 5 metrov
  • najstaršie zviera: ťava Sadám z júna 2009
  • počet zvierat v areáli: 250 ks (marec 2017)

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#zoo #kov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku