Nový cestovateľský hit: Po stopách Che Guevaru

Život i smrť argentínsko-kubánskeho revolucionára Ernesta Che Guevaru priblíži záujemcom nová medzinárodná turistická trasa, ktorá vedie cez Argentínu, Bolíviu a Kubu. Caminos del Che (Cheov chodník) zahŕňa miesta, kde sa Che Guevara narodil, bojoval a zomrel.

27.05.2010 10:56
Che Guevara Foto:
Demonštranti rozvinuli portrét legendárneho komunistického povstalca Che Guevaru pri príležitosti výročia VOSR.
debata

Che Guevara, ktorý v roku 1966 strávil niekoľko mesiacov aj na českom území, je v Latinskej Amerike stále populárny. „Táto cesta ho formovala. Myslíme si, že môže obohatiť aj turistov,“ uviedol argentínsky koordinátor projektu Diego Conca.

V Argentíne sa súčasťou trasy stalo napríklad revolucionárovo rodné mesto Rosario alebo plantáže, kde jeho rodina pestovala maté. V Bolívii chodník vedie cez prales do mesta Higuera, kde Che Guevaru zabili. Ďalšou významnou zastávkou je i Valle Grande, kde revolucionára pochovali. V roku 1997 jeho telo exhumovali a previezli na Kubu.

„Ľudia z celého sveta sa na nás obracajú so žiadosťou o ďalšie informácie. Každý mesiac sledujeme stúpajúci záujem. A teraz si myslíme, že sa záujem ešte zvýši,“ konštatoval podľa AP Conca.

Che Guevara žil v rokoch 1928 až 1967. Pochádzal zo šľachtickej rodiny, ale priklonil sa k radikálnym ideám. Na Kubu prišiel v roku 1956 a stal sa členom hnutia okolo neskoršieho kubánskeho vodcu Fidela Castra, ktoré sa v roku 1959 dostalo k moci. V tom istom roku začal pôsobiť na rôznych postoch v novej Castrovej vláde.

V roku 1966 opustil Kubu, aby pokračoval v šírení revolúcie v zahraničí. Od marca do júla 1966 sa zdržiaval so svojou priateľkou, východonemeckou agentkou Tanjou aj vo vtedajšom Československu. V Bolívii v roku 1967 padol do rúk vládnych vojakov a bol na mieste zastrelený.

Po smrti sa stal predovšetkým pre mládež idealistickým symbolom boja proti diktaturám vojenského typu. Býva považovaný za vzor mierového idealizmu, v skutočnosti však vždy hlásal ozbrojený odpor. Naviac je zodpovedný za fyzickú likvidáciu politických oponentov.

debata chyba