Nepál Martina Nikodýma

Moderátor Martin Nikodým navštívil Nepál a Indiu v roku 2007. "Do Káthmandú sme vstupovali po dvoch týždňoch strávených na indických cestách od Dillí až po Varanásí. Nepál bol pre mňa po hlučnej, rušnej, horúcej a po všetkých stránkach mimoriadne intenzívnej Indii akousi náplasťou pokoja pre dušu.

13.05.2010 17:38
Nikodým, Nepál Foto:
Martin Nikodým v Nepále.
debata

Nepálci vravia, že názov ich krajiny znamená Never Ending Peace and Love. Myslím, že to Nepál dosť vystihuje. Nie je to len cieľ svetových horolezeckých výprav, je to aj krajina budhistického pokoja, vonných tyčiniek, zvučiacich modlitebných mlynčekov a misiek na ryžu. A je to aj krajina vidiečanov usídlených na himalájskom predhorí, obrábajúcich políčka vo výškach, že by sa vám hlava zakrútila. Nepál je peknou spomienkou v mojom živote." spomína Nikodým.

Pozdrav
Typický pozdrav. Ak vás niekto v Nepále stretne, zopne ruky ako prejav úcty a pozdraví ,,Namasté!"

Nepál, Nikodým

Pohľad na hory
Hory, budhizmus… je to ako rozprávka v oblakoch, ale toto je skutočnosť. Naozaj sa to dá zažiť.

Nepál, Nikodým

Posvätné miesta
Všade na posvätných miestach nájdete vejúce vlajočky s ,,mantrami", teda modlitbami. Keď vejú vo vetre, dostanú sa tak ďalej. Tu je na ich pozadí impozantná Anapurna.

Nepál, Nikodým

Terakotová princezná
Rád fotografujem deti. Ich emócie sú priame. Nič neskrývajú a navyše ako každé mláďa, sú neodolateľne krásne.

Nepál, Nikodým

Nutkanie
Túto fotografiu som nazval Nutkanie. Nemám vo zvyku porušovať žiadne tabu krajiny, v ktorej sa nachádzam, ale porušiť tento zákaz sa mi zdalo celkom vtipné. Na fotografii vojak nepálskej armády strážiaci vysielač pred útokmi maoistov.

Nepál, Nikodým

Chrám utečencov
V Káthmandú žije aj dosť veľká skupina Tibeťanov. Majú štatút utečencov žijúcich na ich území. Toto je Tibetský budhistický chrám.

Nepál, Nikodým
debata chyba