Sedem tipov z Thajska

Ivan Popovič je všestranný autor. Karikaturista, spisovateľ, autor animovaných filmov, maliar, svoje diela realizoval aj v architektúre. Vystavoval od Prahy po Manilu. Aby všetko stihol, svoje baterky si dobíja cestovaním. Thajsko nenazve inak ako ,,Moje milované Thajsko!"

07.05.2010 15:02 , aktualizované: 08.05.2010 14:30
Thajsko, Letoviská Foto:
Zabudnime na chvíľu na všetky tie cunami, zemetrasenia a sopky z posledných rokov. Bol som s mojimi synmi v mojom, teraz už „našom“ milovanom Thajsku. O mesiac nato sa tam prehnala vlna cunami. Vždy som na chvíľu zamrel, keď som videl tie strašné správy v televízii. Boh by nemal a nemusel trestať dobrých ľudí. Brázda vo vode za člnom zas o chvíľu splynie s večnosťou a nekonečnom. Záleží na tom, či sa tu nakrúcal film o Jamesovi Bondovi?
debata
 
 Autor: Ivan Popovič Foto: Ivan Popovič
Chrámy  Autor: Ivan Popovič

Autor: Ivan Popovič

1. Chrámy
Wat Arun, alebo aj Temple of Dawn, mi pripomína veľký koláč. Pripadám si v ňom ako hrozienko. K chrámu v centrálnej časti Bangkoku sa preplavíte od Khao San Road cez rieku Chao Phraya bežnou lodnou dopravou pre domácich. Dá sa ísť aj pohodlnejšie na turistických člnoch, len tam je na môj vkus priveľa fotografujúcich Japoncov. V Bangkoku zakaždým bývam v Khao San Road, odtiaľ je všetko blízko. Ešte aj ku kráľovskému palácu pešo za desať minút.

Autor: Ivan Popovič Foto: Ivan Popovič
Thajsko, Viera Autor: Ivan Popovič

Autor: Ivan Popovič

2. Viera
My máme Ukrižovaného, židia trestajucého Jehovu, väčšina Thajčanov má Budhu. Je Zlatý Budha, Ležiaci Budha, Budha v nirváne, Budha meditujúci… Milióny ďalších Budhov po celom Thajsku. A všetci sú láskaví. Láskavý Budha toleruje ešte aj toho mnícha, čo si pri modlitbe len tak sedí na stoličke. To by si moslim k Alahovi určite nedovolil. Nikde na svete som nezažil toľko láskavých a tolerantných ľudí ako v mojom milovanom Thajsku.

Autor: Ivan Popovič Foto: Ivan Popovič
Thajsko, Rikša Autor: Ivan Popovič

Autor: Ivan Popovič

3. Rikša
Táto rikša sa tvári, že je taxi, ale v skutočnosti je to „tuktuk“. Taxíky nie sú oveľa drahšie, zato sú klimatizované tak, akoby ste sa viezli v mrazničke. Tuktuky klimatizované len voľným vzduchom majú mnohé podoby, ale šoféruje ich stále ten istý vodič. Vždy trošku prefíkaný, keď vás k cieľu vezie cez návštevu nejakého drahého obchodu, vytrvalý, keď vás aj hodiny čaká, kým si pozriete nejaký dôležitý punkt vašej cesty. A vždy ústretový, milý a dobre naladený.

Autor: Ivan Popovič Foto: Ivan Popovič
Thajsko, Trhy Autor: Ivan Popovič

Autor: Ivan Popovič

4. Trhy
Mám sen nafotografovať všetky trhy Európskej únie. Holandský, španielsky, francúzsky, nemecký, rakúsky, náš na Miletičovej… To bude knižka! Moji milí kamaráti fotografi, mám už na to copyright, takže pŕŕŕ. Na fotografii z thajského trhu je jedna z najväčších pochúťok. Durian, duran, duran-duran… Smrdí tak prenikavo a omamne, že vás s ním nevpustia ani do toho najlacnejšieho hotela. Prezradím teraz malé sladké smradľavé tajomstvo: už ho dostanete kúpiť aj na trhu vo Viedni!

Autor: Ivan Popovič Foto: Ivan Popovič
Thajsko, Letoviská Autor: Ivan Popovič

Autor: Ivan Popovič

5. Letoviská
Zabudnime na chvíľu na všetky tie cunami, zemetrasenia a sopky z posledných rokov. Bol som s mojimi synmi v mojom, teraz už „našom“ milovanom Thajsku. O mesiac nato sa tam prehnala vlna cunami. Vždy som na chvíľu zamrel, keď som videl tie strašné správy v televízii. Boh by nemal a nemusel trestať dobrých ľudí. Brázda vo vode za člnom zas o chvíľu splynie s večnosťou a nekonečnom. Záleží na tom, či sa tu nakrúcal film o Jamesovi Bondovi?

Autor: Ivan Popovič Foto: Ivan Popovič
Thajsko, Princípy Autor: Ivan Popovič

Autor: Ivan Popovič

6. Princípy
Predavačka zázračných vzácnych mastí mi jednu darovala a nechcela za ňu nič. ,,Som šťastná, že si šťastný," povedala. Ale ako takto môžu fungovať obchody? Na každom kroku sú masážne salóny. Nie erotické, naozaj také, kde vás vymasírujú od hlavy po päty, ešte aj za očami. A to všetko za asi 200 bahtov, čo je v prepočte asi 5 eur. Dobre a chutne sa najem u kuchárky, čo varí pred mojimi očami na ulici, za 20 bahtov. V hoteli izba pre dvoch za 500. A funguje to!

Autor: Ivan Popovič Foto: Ivan Popovič
Thajsko, Dievčatá Autor: Ivan Popovič

Autor: Ivan Popovič

7. Dievčatá
Thajsko sa svojho času spájalo s termínom „sexturizmus“. Nie vždy všetko vyjde! Aký len prekvapený zostal ten Holanďan, čo si domov priviedol nádhernú Thajčanku, oženil sa s ňou, a až počas svadobnej noci spoznal, že si do Amsterdamu priviedol preoperovaného mladíka. Na týchto mojich kamarátkach na fotografii sa mi páči, že sú inteligentné, milé a pekné. Hoci je pravda, že aj to sú chalani. Ach, ach, moje milované Thajsko!

debata chyba