Najviac kyslíka sa vyprodukuje v Rusku
Na Sibíri rastie približne 25 % všetkých stromov sveta na území väčšom ako kontinentálne USA. Niet preto divu, že tamojšie lesy vytvoria najviac kyslíka. Ďakujeme.
‚Najzadžungľovanejšia‘ krajina je Surinam
Až 91 % územia juhoamerickej republiky pokrýva divoká džungľa, a tak takmer všetci z tamojšieho pol milióna obyvateľov žijú na pobreží mora. Len asi 5 % ich nazýva svojím domovom husté lesy, väčšinou ide o domorodcov.
Najmenej lesa je na Haiti
Opačným, smutným prípadom je ťažko skúšaný karibský ostrovný štát. Vyťažil takmer všetky svoje stromy a jeho územie je úplne odlesnené. Na satelitných záberoch preto jasne vidieť hranicu medzi Haiti a Dominikánskou republikou, s ktorou zdieľa spoločný ostrov menom Haiti – vľavo pustatina, vpravo stromy.
Saudská Arábia – krajina bez riek
Znie to neuveriteľne, že v takej veľkej krajine netečie ani jediná riečka. Väčšina ich sladkej vody pochádza z desalinizačných zariadení alebo podzemných nádrží.
Najviac jazier má Kanada
Aj keď sa Fínsku hovorí „krajina tisícich jazier“, najviac ich má v skutočnosti práve severoamerická krajina. Na území kanadského teritória sa nachádzajú až 3 milióny jazier, takže 9 % krajiny pokrýva sladká voda. Kanadské jazerá tvoria neuveriteľných 60 % všetkých jazier sveta.
Najviac púštneho územia má Líbya
Až 99 % krajiny pokrýva púšť, a tak niet divu, že je to jedno z najvyprahnutejších miest na svete. V niektorých častiach nepadne ani jediná dažďová kvapka celé desaťročia.
Najmladší ľudia žijú v Nigeri
Ľudia s najnižším priemerným vekom obývajú práve túto západoafrickú krajinu. Polovica Nigerčanov má menej ako 16 rokov.
Najrýchlejšie miznúci národ sú Ukrajinci
Starnutie a emigrácia trápi mnohé krajiny, ale na Ukrajine je prirodzený pokles obyvateľstva 0,8 % ročne, takže sa predpokladá že od teraz do roku 2050 bude v krajine žiť o 30 % menej ľudí.
Najštudovanejší sú Kanaďania
Až polovica Kanaďanov má vyššie ako stredoškolské vzdelanie. Nasleduje Izrael (45 %) a Japonsko (44 %).
Najviac jazykov má Papua-Nová Guinea
Aj keď úradným jazykom je tu angličtina, v skutočnosti sa ňou bežne dorozumieva len 1 až 2 % obyvateľstva. Ostatní hovoria medzi sebou 820 ďalšími rečami – tento počet tvorí 12 % zo všetkých jazykov a nárečí sveta.
Najviac časových pásem pokrýva Francúzsko
V Spojených štátoch amerických prejdete cez 11 pásem a Rusko ich má 9. Ako je teda možné, že omnoho menšie Francúzsko sa môže pochváliť až dvanástimi? Nuž, ak okrem samotnej krajiny medzi Nemeckom a Španielskom zarátame aj všetky jej zámorské teritóriá, skutočne dostaneme výsledné číslo 12.
Najprázdnejšia krajina je Mongolsko
Na tomto území stretnete človeka s najmenšou pravdepodobnosťou. Žijú tu menej ako dvaja ľudia na km². Celková rozloha Mongolska je 1 564 116 km², ktoré obývajú asi 3 milióny ľudí.
Najtučnejší národ? Obyvatelia Nauru
Aj keď sa na popredných priečkach rebríčkov najobéznejších národov často objavujú Američania, ani zďaleka to s nimi nie je také zlé ako s Naurskou republikou. Viac ako 95 % obyvateľov miniatúrnej ostrovnej krajiny (jej rozloha je iba 21,2 km2) trpí nadváhou. Tento stav spôsobil náhly a masívny dovoz západného rýchleho občerstvenia v 20. storočí, keď sa na ostrove zdvihla životná úroveň vďaka vývozu fosfátov, ktorých má Nauru obrovské zásoby.
350 oviec na osobu na Falklandoch
Na súostroví, ktoré je zámorským územím Spojeného kráľovstva a nachádza sa v Atlantickom oceáne neďaleko pobrežia Argentíny, žije iba 3 000 obyvateľov, ale až 5 000 000 oviec. Nie je ťažké uhádnuť, že vlna je významným exportným artiklom.
Zdroj: Wikipedia.org; Weforum.org; List25.com