Dedinka Zacharovce sa obracia na New York. Pre 11. september

Priam v dezolátnom stave je vzácny kostolík z 15. storočia v obci Zacharovce pri Rimavskej Sobote. Schátraná národná kultúrna pamiatka sa môže kedykoľvek zrútiť.

24.01.2010 16:03
Zacharovce Foto:
Schátraný kostolík v Zacharovciach.
debata

Na pomoc kostolu nie sú peniaze. Tvrdí to štát ako majiteľ, obec, no aj cirkev ako jeho posledný užívateľ. Opravy a zakonzervovanie by stáli 700-tisíc eur. Obec chce teraz získať kostol do svojho majetku a pokúsiť sa ho zachrániť z eurofondov. „Neviem však, z čoho by sme prípadnú dotáciu spolufinancovali. Naša spoluúčasť by mala byť desaťpercentná, čo predstavuje sumu 70-tisíc eur. Pritom náš ročný rozpočet je len 50-tisíc,“ hovorí bezradne starostka Ružena Gembická.

Vedľa kostola voľakedy stála aj 40-metrová veža. Zrútila sa 11. septembra 2003, teda presne dva roky po páde newyorských dvojičiek. Odvtedy sa spomínaný dátum stal nielen pre Američanov, ale aj Zacharovčanov symbolom a pamätným dňom.

„Vežu bolo vidieť zďaleka. Pri návrate domov ľudí akoby z diaľky vítala,“ konštatuje starostka. „Neviem na ňu zabudnúť. Ako na človeka, ktorého som mal rád,“ podotýka miestny 73-ročný dôchodca Zoltán Jakab.

Trosky z veže ležali naokolo ešte asi pol roka po jej páde. Ich odvoz mohla obec zabezpečiť až po tom, čo na to získala zdroje z dotácie od štátu. Zvony dala reformovaná cirkev, ktorá vežu aj s kostolíkom užívala, opraviť a preniesla ich do inej obci v Gemeri – do Chanavy.

Aby kostol nedopadol rovnako, chce obec urobiť ešte jeden krok. A to práve smerom k spomínanému New Yorku. „Uvažujeme, že sa obrátime na radnicu v New Yorku, aby nám pomohla sprostredkovať kontakty so Slovákmi, ktorí tam žijú. A ktorí by mohli prispieť finančnými darmi. Veď náš kostolík má pre spadnutú vežu toľko spoločného s ich súčasným bydliskom,“ dodáva starostka.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy