V sobotu otvoria sezónu v bridlicovej štôlni v Marianskom údolí

Tohtoročnú sezónu v bridlicovej štôlni v Marianskom údolí otvoria už túto sobotu. Ako ďalej informoval výkonný tajomník Spolku Permon Marianka Roman Lehotský, návštevníci si tu môžu pozrieť Miniexpozíciu ťažby a spracovania bridlice v Marianke.

06.04.2018 14:00
debata

Program otvorenia sezóny prinesie pre záujemcov v prvej časti premiéru dokumentárneho filmu Putovanie za marianskou bridlicou, ktorá bude o 15:00 v Exercičnom dome v Marianke. Zároveň si vypočujú reprodukciu šelakovej gramofónovej platne ako jedného z bridlicových výrobkov.

V druhej časti programu sa návštevníci presunú do Miniexpozície ťažby a spracovania bridlice v Marianke a pozrú si expozíciu s odborným výkladom. Súčasťou prehliadky bude aj ukážka výroby bridlicových srdiečok a možnosť vyskúšať si písanie griflíkom na školskú písaciu bridlicovú tabuľku. Pripravené budú aj výrobky z bridlice a odborná literatúra.

Bridlicová štôlňa v Marianskom údolí prešla od svojho znovuobjavenia v roku 2005 veľkou premenou. V roku 2014 tu členovia Spolku Permon Marianka v priestoroch vstupnej pivnice vybudovali spomínanú miniexpozíciu.

debata chyba
Viac na túto tému: #Marianka