Náš tip: Rušne sa predvedú na módnej prehliadke. Vyberte sa na nostalgickú jazdu

, 13.04.2018 07:00
Detská železnica Košice, Košice region turizmus
Detská železnica Košice Autor:

Chcete sa dívať sa na svet z okna fučiacej lokomotívy ako za starých čias? Na Rušňoparáde v košickom depe je na celý víkend 14. a 15. apríla pripravený zábavný program s nostalgickými jazdami a výletmi.

Katka je stará dáma, má 133 rokov a je to najstarší parný rušeň v Čermeľskom údolí. Košická detská historická železnica má už vyše 60 rokov a patrí k atrakciám mesta. O Katku aj o železničku sa stará Občianske združenie Detská železnica Košice.

Tento víkend spolu so Železničnou spoločnosťou Slovensko privítajú v košickom depe nával nedočkavých cestujúcich.

„Rušňoparáda je najväčšie stretnutie priaznivcov železničnej nostalgie i moderny na východe Slovenska,“ hovorí Viktor Wurm z organizácie cestovného ruchu Košice region turizmus.

Je to rodinné podujatie, na ktorom sa predstavia unikátne historické rušne i moderné vlakové súpravy a rušne. Návštevníci si ich budú môcť doslova ohmatať.

Detská železnica Košice
Detská železnica Košice Autor: Košice region turizmus

Pre deti sú od 9. ráno až do pol šiestej večer a v nedeľu do 16.30 hodiny pripravené zábavné atrakcie a kreatívne dielne, občerstvenie, hudba, premietanie a ďalší program, ale najmä čarovná atmosféra železnice.

Návštevníkov priamo do depa privezú mimoriadne nostalgické vlaky z rôznych kútov východného Slovenska, aj z miest, kde už osobná doprava roky nepremáva (Sečovce, Medzev).

„Rušňoparáda slávi už svoj 18. ročník, ale toľko parných lokomotív ako tento rok sme tu ešte nemali,“ pozýva Igor Holéczy z Detskej železnice Košice.

„Prvýkrát sa objaví nostalgická vlaková súprava na miestach, ktoré sú inak verejnosti neprístupné – v sobotu aj v nedeľu povezú návštevníkov do nákladnej stanice, každý deň štyri jazdy,“ dodáva.

Hostia pritom uvidia, ako vlaky fungujú, ako sa pred jazdou vyzbrojujú vodou a uhlím. Nostalgické vlaky budú smerovať aj do Prešova, Kostolian nad Hornádom, Kysaku, Veľkej a Malej Lodiny.

Detská železnica Košice
Detská železnica Košice Autor: Košice region turizmus

„Najväčším lákadlom Rušňoparády je ,módna prehliadka‘ rušňov. Na točni sa predvedú rušne parné, dieselové, motorové aj najmodernejšie elektrické,“ hovorí Viktor Wurm. Vystavené budú aj modely vlakov a automobilové veterány.

V areáli košického depa deti povozí parný rušeň detskej železničky Katka, navštívia Gazdov dvor, zábavnú strelnicu, minizoo alebo tvorivé dielne. Súčasťou sobotného programu sú letecké nálety či koncert S hudbou vesmírnou, v nedeľu sa pripravte na vojenský prepad vlaku.

Z depa však môžete vyraziť aj na výlet historickým vláčikom do Jasova na jarný trh a workshop alebo do Trebišova do Múzea južného Zemplína. Do kaštieľa v Krásnej nad Hornádom povedie okružná jazda retrobusom.

Na Rušňoparádu sa dá dostať nostalgickými vlakmi z Popradu, Prešova, Vranova nad Topľou, Humenného, Michaloviec, Margecian aj z Moldavy nad Bodvou. Obyvatelia Košíc môžu využiť bezplatný autobus z hlavnej železničnej stanice.

Kam za zábavou

13. apríla, piatok

  • Modra: Metamorfózy skla, nová výstava, svetoznámi slovenskí umeleckí sklári a zahraniční hostia,. SNM – Múzeum Ľ. Štúra, vernisáž o 17. h, výstava do 20. 5.

14. apríla, sobota

  • Košice: Rušňoparáda, historické rušne aj moderné súpravy, program, depo ZSSK, 9. h, aj 15. 4.
  • Košice: Masky na ľade, sídlisko KVP, areál Sršňov, 15.15 h – 17.15 h
  • Oščadnica: Kysucký premeň z Oščadnice, koncert, kaštieľ, 17. h
  • Prešov: Dobrý bazár, Christiania, Hlavná ul., 13. h – 17. h
  • Topoľčany: Bábiky na Slovensku a v zahraničí, výstava, Tríbečské múzeum, do 10. 5.
  • Trenčín: Čriepky minulosti, inscenované prehliadky hradu počas víkendov, 10. h – 15. h, do 29. 4.
  • Zvolen: Zámok bez zámkov, interaktívna prehliadka pre rodiny s deťmi, hádanky, hry, zábavné čítanie

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#železnica #rušne
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku