Najkrajšie miesta Európy podľa expertov: Niektoré spoznáte za deň, na iné nestačia roky

, , 05.06.2018 07:00

Odborníci svetoznámeho bedekra Lonely Planet tento rok odporúčajú nevynechať v Európe vybrané atraktívne miesta. Na niektoré turistom postačí pár hodín, na iné sa môžu vracať aj celé roky.

1. Región Emilia–Romagna, Taliansko

Odporúčame všetkým gurmánom, pretože práve tu si pochutia na kulinárnom kvartete. Tvorí ho ragú z Bologne, šunka prosciutto di Parma z Parmy, balzamikový ocot z Modeny – v tomto meste sa nachádza aj reštaurácia Osteria Francescana, ktorá vlani získala tri michelinovské hviezdičky a vyhlásili ju za druhú najlepšiu reštauráciu sveta, a napokon parmský syr parmigiano reggiano. Okrem vynikajúceho jedla je novou atrakciou Bologne FICO – najväčší tematický kulinársky park na svete, do mesta Ferrara láka Národné múzeum judaizmu a šoa, do Rimini zasa obnovené kino Fulgor, z ktorého sa po päť rokov trvajúcej rekonštrukcii stane múzeum venované filmárovi Federicovi Fellinimu.

Región Emilia–Romagna, Taliansko
Región Emilia–Romagna, Taliansko Autor: SHUTTERSTOCK

2. Kantábria, Španielsko

Zelený región je španielskym pokladom: krajina divých piesočných pláží, hôr, čarokrásnych dediniek ako Santillana del Mar a Comillas, kostolov vytesaných do pieskovcových brehov rieky Ebro a prehistorické jaskynné umenie v Altamire, El Castille a Covalanas. Bránou do regiónu je prístav Santander s mestskými plážami, živými obchodnými ulicami, barmi a reštauráciami, kde otvorili moderné kultúrne centrum Botín od slávneho architekta Renza Piana. Navyše tento rok zaviedli nové priame trajekty z Írska. Toto leto oslavuje najstarší španielsky národný park Picos de Europa svoju storočnicu, takže sa bude konať veľa akcií – čo je príležitosť preskúmať jeho rozorvané štíty, alpínske lúky a vápencové rokliny.

Kantábria, Španielsko
Kantábria, Španielsko Autor: SHUTTERSTOCK

3. Provincia Frízsko, Holandsko

Hlavné mesto provincie Leeuwarden je malé mesto s množstvom kaviarní a eklektických obchodov, kanály lemujú historické domy – nečudo, že ho vyhlásili za Európske hlavné mesto kultúry roka 2018. Za mestom sú úrodné polia, ktoré pretína umelecká cesta nazvaná Sense of Place zdôrazňujúca krásu prírody a umenia.

Provincia Frízsko, Holandsko
Provincia Frízsko, Holandsko Autor: SHUTTERSTOCK

4. Kosovo

Maličké Kosovo uzavreté medzi horami v srdci Balkánu bolo dlho mimo radaru väčšiny cestovateľov. Krajina však tento rok oslavuje desať rokov kontroverznej nezávislosti a všetko sa mení. Turistov láka vysokohorská trasa Via Dinarica, filmových fanúšikov priťahuje festival Dokufest v meste Prizren a milovníkov vína zasa región Rahovec.

Kosovo
Kosovo Autor: SHUTTERSTOCK

5. Provensalsko, Francúzsko

Francúzske umenie žiť najlepšie spoznáte práve v Provensalsku. Romantické levanduľové polia a olivovníky oddávna lákali umelcov, podobne ako očarujúce mestečká a blankytné skalnaté zátoky calanques. Navštívte mestá Aix–en–Provence a Marseille s jeho cool pouličnými barmi, michelinovskými reštauráciami a so súčasnou umeleckou scénou.

Provensalsko, Francúzsko
Provensalsko, Francúzsko Autor: SHUTTERSTOCK

6. Dundee, Škótsko

Nové múzeum V&A od architekta Kenga Kumu posunulo škótske Dundee do budúcnosti. Betónová štruktúra je vraj inšpirovaná škótskymi útesmi a bude hostiť centrum pre dizajn, ktoré bude prezentovať 300 rokov inovácií.

Dundee, Škótsko
Dundee, Škótsko Autor: SHUTTERSTOCK

7. Malé Kyklady, Grécko

Práve tu na ostrovoch roztrúsených v Egejskom mori cestovatelia zistia, ako sa žilo na gréckych ostrovoch pred desaťročiami, zvlášť na ostrovoch Iraklia, Schinousa a Donousa. Ich čaro spočíva v plážach s jednou tavernou a v pomalom tempe života, práve tu najlepšie vypnete.

Malé Kyklady, Grécko
Malé Kyklady, Grécko Autor: SHUTTERSTOCK

8. Vilnius, Litva

Hlavné mesto Litvy Vilnius má fascinujúcu, ale aj mučivú históriu, ktorá je v meste stále citeľná – od barokového Starého Mesta až po bolestivé spomienky na časy druhej svetovej vojny v židovskom gete. Pritom má mesto mladistvú energiu a prekvitá čoraz viac. Umelci sa sústreďujú v štvrti Užupis, výborné pivo si možno vychutnať v mnohých reštauráciách inšpirovaných tými severskými na pobreží Baltského mora.

Vilnius, Litva
Vilnius, Litva Autor: SHUTTERSTOCK

9. Údolie Vipava, Slovinsko

Vďaka terakote v dedinách a vo vinohradoch, ktoré sa rozprestierajú na miernych svahoch, si údolie Vipava ľahko môžete pomýliť s rustikálnou toskánskou idylkou. Ale úrodné vinice – hoci na dohľad od Ľubľany – sú stále ešte neobjavené turistami. Výborné vína ocenia dobrodružní enofilovia. Údolie sa najlepšie dá preskúmať na bicykli a v pauze sa možno zastaviť na pohár vína.

Údolie Vipava, Slovinsko
Údolie Vipava, Slovinsko Autor: SHUTTERSTOCK

10. Tirana, Albánsko

Živá metropola prešla premenou vďaka svojmu primátorovi, dnešnému albánskemu premiérovi, ktorý dal v meste fádne budovy premaľovať do sýtych farieb, povzbudil ľudí, aby autá vymenili za bicykle, a kladie dôraz na zeleň v meste. Výsledky sú úžasné. Turisti môžu vyskúšať lanovku z centra na vrch Mount Dajti, odkiaľ sa im naskytne panoramatický výhľad. Potom si môžu vychutnať slow–food v lokálnom bistre a večer skočiť na koktail v módnej štvrti Blloku, ktorá bola kedysi teritóriom korupčných komunistických bo­sov.

Tirana, Albánsko
Tirana, Albánsko Autor: SHUTTERSTOCK

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Európa #Lonely Planet
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku