Staré slovanské hradisko Valy pri obci Bojná leží neďaleko Topoľčian a v sobotu 7. júla privíta návštevníkov mimoriadnym programom.
Pri príležitosti cyrilometodských osláv hostia zažijú príbeh Veľkej Moravy na vlastnej koži.
Návštevníci sa prenesú v čase o 1 200 rokov späť, do obdobia našej niekdajšej slávnej histórie.
„Ocitnú sa priamo v dobovom tábore, ochutnajú pôvodné jedlá Slovanov a uvidia výrobu známej prilby z Bojnej či krúžkového brnenia, aké sa našlo priamo na hradisku Valy. Môžu si tiež vyskúšať zbrane, staré remeslá a naučiť sa písať v hlaholike,“ hovorí Andrej Golský, referent kultúry obce Bojná. Vstup na podujatie, ochutnávka slovanských jedál aj kyvadlová doprava sú zadarmo.
Cyrilometodské slávnosti v Bojnej sa otvárajú v sobotu 7. júla o 11. hodine a na starom hradisku bude rušno až do večera.
Na pravé poludnie sa začne scénicko-divadelné vystúpenie Dobového spolku Satyros, po nich sa predvedú Sokoliari kráľa Svätopluka a o 13. hodine sa rozpúta Turnaj o najlepšieho bojovníka hradiska.
Popoludní hostí čaká scénicko-divadelné vystúpenie Dobového spolku Satyros aj detská cesta bojovníka po stanovištiach, kde si vyskúšajú streľbu z luku, prechod cez prekážky aj boj s dreveným mečom. Podvečer o 17. hodine sa začne Veľká bitka o hradisko.
„Hradisko Valy bolo jedno z najvýznamnejších slovanských hradísk Veľkej Moravy, kde sa zachovali stovky až tisícky nálezov zo života Slovanov. Okrem iného jeden z najstarších zvonov zo začiatku 9. storočia, ktorý dokladuje kresťanstvo na našom území ešte pred príchodom Cyrila a Metoda,“ hovorí Andrej Golský.
Hradisko Valy bolo zničené pri niekoľkohodinovom útoku nepriateľa a na mieste pôvodných obyvateľov sa už nikdy nikto neusadil.
Dnes sa nad hradiskom opäť pyšne týči 11-metrová veža čerstvo zrekonštruovanej východnej brány z 9. storočia, najväčšia slovanská brána v strednej Európe.
Kedysi stála nad vchodom a mala 7-metrový tunel, ktorý slúžil na obranu. Obnovili ju podľa plánu archeológov a pod dohľadom pamiatkarov.
Pre verejnosť bude brána sprístupnená práve 7. júla počas Cyrilometodských slávností.
Drevená veža má dve podlažia, v ktorých je expozícia zobrazujúca významné archeologické nálezy z Valov aj animovaná 3D rekonštrukcia života na hradisku.
Po celom hradisku návštevníkov sprevádza náučný chodník. V strede hradiska sú obnovené dobové obydlia Slovanov – zemnice s pôvodnými kamennými základmi aj pôvodnými pecami.
Archeologické múzeum Veľkej Moravy zriadila obec Bojná v roku 2012 ako muzeálnu expozíciu pri Slovenskom národnom múzeu.
Na hradisko sa dostanete kyvadlovou dopravou zo záchytného parkoviska pri Ranči pod Babicou aj pešo či bicyklom po trase dlhej asi 5 km.
Na záchytnom parkovisku sa dá z tabule nahrať aj GPS kód na inštalovanie hry, ktorá hráča dovedie až na hradisko.
Kam za zábavou
6. júla, piatok
- Detva: Folklórne slávnosti pod Poľanou, do 8. 7.
- Pukanec: Pukanské remeselnícke trhy, festival remesiel, folklóru a tradičnej gastronómie, do 8. 7.
- Spišský hrad: Mackbeth, divadlo, 20. h
7. júla, sobota
- Beckov: Dni kováčskych majstrov na hrade, aj 8. 7.
- Bratislava: Kreafest, handmade výrobky, tvorivé dielne, Hviezdoslavovo nám., 10. h – 17. h
- Bratislava: Rytieri na Devíne – renesancia, 10. h – 19. h
- Červený Kameň: Barón Pálffy, nočné divadelné predstavenia, vstupy každú celú hodinu, 18. h – 22. h
- Kapušany: Historický šerm na hrade, 15. h
- Liptovská Mara: Cesta za históriou, program pre rodiny s deťmi v archeoparku Havránok, 9 h. – 15. h každé dve hodiny
- Nová Baňa: Večerná prehliadka Pohronského múzea, 19. h – 22. h
- Spišský hrad: Jazdec a tanečnica, nočná prehliadka, 20.30 h, 8. 7. o 14.30 h
- Vlkolínec: Remeslofest – ukážky práce remeselníkov – ketliarka, velár, tkáčka, 9. h – 17. h
8. júla, nedeľa
- Bratislava: Devínske povesti na hrade Devín, 15. h – 18. h
- Martin: Turčianska harmonika, viac ako päťdesiat účinkujúcich z Turca, Kysúc, Oravy, Múzeum slovenskej dediny, 10. h – 18. h
- Vlkolínec: Remeslofest – ukážky práce remeselníkov – umelecký kováč, kožiar, ketliarka, 9. h – 17. h