Prieskum: Väčšina domácich dovolenkuje na Slovensku

, 09.07.2018 12:30
Vysoké Tatry, Štrbské pleso
Štrbské pleso Autor: ,

Podľa prieskumov sa na letnú dovolenku tohto roku chystá vyše 80 percent Slovákov. A hoci sú zahraničné destinácie čoraz obľúbenejšie, väčšina ľudí bude oddychovať na Slovensku. Termálne a prírodné kúpaliská, akvaparky, chodenie po pamiatkach, výlety do prírody či horské túry - možností je veľa.

Ako vyplýva z údajov Štatistického úradu SR, ľudia na Slovensku cestujú najmä v rámci rodnej krajiny. Na jedného aktívneho obyvateľa pripadajú v priemere takmer tri cesty za rok, do zahraničia viac ako jedna. Pomerom cieľových destinácií aj počtom ciest sa tak Slovensko pri porovnaní s ostatnými štátmi Európskej únie ocitlo zhruba v strede.

"Cestovanie je dnes medzi Slovákmi bežné. Celkový počet uskutočnených ciest za posledných päť rokov vzrástol. Zvýšil sa najmä počet krátkodobých ciest – či už za účelom dovolenky, alebo návštevy priateľov a rodiny, najmä na Slovensku,“ uviedol Michal Vyšinský, research director 2muse agentúry, ktorá nedávno skúmala cestovné zvyky Slovákov.

Podiel tunajšej populácie, ktorá cestuje, je takmer rovnaký ako priemer celkovej populácie v EÚ. Podľa prieskumov tohto roku o letnej dovolenke uvažuje až osem z desiatich Slovákov. V posledných rokoch pritom začínajú cestovať aj bez pomoci cestovných kancelárií. Ich služby zväčša potrebujú len pri cestách do cudziny. Z prieskumu vyplynulo, že pri cestovaní po Slovensku využíva komplexné služby cestovných kancelárií iba deväť a čiastočné služby 27 percent opýtaných.

Až 68 percent z celkového počtu ciest stále tvorí pohyb v rámci domovskej krajiny. Vývoj domáceho cestovného ruchu je pritom priaznivý. Zatiaľ čo v roku 2012 tvorili dovolenky našincov na Slovensku len 19 percent a tunajšie návštevy priateľov a príbuzných 11 percent, v súčasnosti je to už 31, resp. 25 percent.

Dovolenkovaniu na Slovensku praje i bezpečnostná situácia vo svete. Aj keď sa oproti minulým rokom trochu zlepšila, vo viacerých zahraničných krajinách stále pretrváva zvýšené riziko teroristického útoku, čo mnohých turistov odrádza. Slovensko v tomto smere pôsobí ako oáza pokoja.

K najvyhľadáva­nejším zariadeniam, ktoré podľa odborníkov spĺňajú predstavu dobrej dovolenky u nás, patria kúpele, Vysoké a Nízke Tatry, no aj zámky či pamiatky zapísané na zozname svetového a kultúrneho dedičstva UNESCO.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#prieskum #letná dovolenka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku