Na Spiši obnovili najstaršiu slovenskú kalváriu, v prácach chcú pokračovať

Kalvária v Spišskom Jeruzaleme sa pre turistov stáva atraktívnejšou. Pribudli tam viaceré nové prvky, ako aj oltáre v jednotlivých kaplnkách. Na projekte už dlhšie spolupracujú Košický samosprávny kraj (KSK) cez program Terra Incognita, organizácia Košice Región Turizmus a Spišské biskupstvo.

30.08.2018 14:00
debata

„Išlo o zlúčenie finančných prostriedkov, 5000 eur naň dalo Spišské biskupstvo, 7000 eur KSK prostredníctvom našej organizácie Košice Región Turizmus. Sú to prvé výsledky našej spoločnej spolupráce, pribudli informačné a orientačné tabule, oltáriky do kaplniek a tiež náučný chodník, taká oddychová zóna s desiatimi lavičkami. Je to niečo, čo opäť zatraktívňuje toto prostredie,“ uviedla výkonná riaditeľka organizácie Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.

Každú kaplnku navyše označili nápisom vyrytým do travertínového balvana a informačnou tabuľou, ktorá vo dvoch jazykoch predstavuje históriu kaplnky, ako aj život svätca, ktorému je zasvätená.

„Podarilo sa nám založiť nový lesný chodník, ktorý lemujú takzvané Božie muky symbolizujúce hradby Jeruzalema,“ uviedol vedúci archivár Spišského biskupstva Vladimír Olejník, pričom dodal, že zo siedmich múk zatiaľ opravili dve. „Postupujeme s rozvahou, pretože obnovu Božích múk dôkladne konzultujeme s Pamiatkovým úradom SR,“ povedal.

Jeruzalem na Spiši je modelovou krajinkou replikou jeruzalemskej krížovej cesty v pomere 1:1, a podľa Košice Región Turizmus je pravdepodobne najstaršou z vyše 110 kalvárií na Slovensku. Vytvoril ho spišský prepošt Juraj Báršoň s podporou jezuitov ešte v druhej polovici 17. storočia.

„Spišský Jeruzalem obsahuje štyri hlavné kaplnky. Kaplnku sv. Rozálie, ktorá predstavuje Herodesov palác, Kaplnku sv. Františka Xaverského, ktorá predstavuje pevnosť Antónia, teda sídlo Pontského Piláta, a Kaplnku sv. Kríža, ktorá predstavuje Golgotu a zároveň aj Boží hrob,“ doplnil Olejník.

Práce na zveľaďovaní Spišského Jeruzalema budú pokračovať. V tomto a budúcom roku plánujú revitalizovať ďalšie dve Božie muky, označiť a spevniť turistický chodníček. Najnákladnejšou položkou bude podľa Košice Región Turizmus konzervácia historických častí Kaplnky Svätého Kríža na Sivej brade, ktoré sú napadnuté drevokazným hmyzom.

„Kresťanská tradícia hovorí, že ten, kto chce spoznať Krista, by mal ísť do Jeruzalema, ten, kto chce spoznať cirkev, mal by ísť do Ríma, no a ten, kto chce spoznať sám seba, do Santiaga de Compostela. Hovorím to preto, že naozaj náboženský turizmus funguje všade vo svete. My tu máme unikátne krásne mesto, kde sa môže človek taktiež zahĺbiť sám do seba, alebo je určené aj pre tých, ktorí nie sú nábožensky orientovaní. Je to nádherné miesto, ktoré sa nachádza v blízkosti Spišského hradu,“ doplnila Vargová Jurková.

Celkové náklady na realizáciu krokov naplánovaných pre roky 2018 a 2019 budú znova činiť 12.000 eur, z toho 7000 z krajskej kasy a 5000 eur zo zdrojov Spišského biskupstva.

debata chyba
Viac na túto tému: #kalvária #spiš