Na slovensko-poľskom pohraničí otvorili Transkarpatskú archeologicko-kultúrnu cestu

Na slovensko – poľskej hranici za obcou Nižná Polianka (okres Bardejov) dnes slávnostne otvorili Transkarpatskú archeologicko-kultúrnu cestu. Ide o prvú a zatiaľ jedinú trasu svojho druhu na Slovensku. Spája archeologické a kultúrne lokality Slovenska a Poľska.

16.09.2018 11:00
leto, príroda, turistika, kliešte Foto:
Ilustračné foto
debata

Ako informoval Rastislav Žitný z Krajského múzea v Prešove, vytvorenie archeologicko-kultúrnej cesty je súčasťou cezhraničného projektu Živá archeológia ako jedinečný produkt kultúrneho turizmu Karpát, ktorý spoločne realizujú Krajské múzeum v Prešove – Kaštieľ a Archeopark Hanušovce n/Topľou a Podkarpatské múzeum v Krosne – archeoskanzen Karpatská Trója v Trzcinici.

„Zahrnúť archeologické lokality do kultúrnej cesty je celkom nová, doteraz nevyužívaná príležitosť ukázať aj toto bohatstvo našich prihraničných regiónov, ktoré boli v praveku oveľa viac kultúrne späté ako je to dnes,“ uviedla pri príležitosti otvorenia cesty riaditeľka Krajského múzea v Prešove Mária Kotorová.

Cesta umožňuje prepojenie hanušovského Archeoparku a Archeoskanzenu poľského partnera v Trzcinici pri Jasle formou trasy označenej informačnými tabuľami a cestnými značkami. „Na tejto ceste sú vytypované archeologické a kultúrne lokality, ktoré návštevníkovi umožní spoznávať aj mobilná aplikácia,“ dodala Kotorová.

Trasa prechádza na slovenskej strane od Hanušoviec cez Medzianky, Kapušany, Marhaň, Bardejov, Zborov až na štátnu hranicu v katastri obce Nižná Polianka. Tu preberajú štafetu poľské kultúrne a archeologické pamiatky.

Súčasťou projektu je aj séria kultúrnych podujatí, na ktorých mohli návštevníci formou zážitku spoznať dávne remeselné a bojové činnosti. „Podujatia pod názvom Na Ceste sa realizujú na Slovensku aj v Poľsku. Doteraz boli v Hanušovciach n/Topľou, v Medziankach, Trzcinici, Krempnej, v Marhani a teraz aj v obci Nižná Polianka, priamo na štátnej hranici,“ dodala Kotorová.

Projekt Živá archeológia ako jedinečný produkt kultúrneho turizmu Karpát sa začal realizovať vo februári 2017 a potrvá do októbra tohto roka. Jeho cieľom je vytvoriť nový a konkurencieschopný produkt cestovného ruchu.

Zároveň prispieva k ochrane a propagácii prírodného a kultúrneho dedičstva Karpát, ktoré je súčasťou európskej identity. Celková hodnota projektu je takmer 1,5 milióna eur.

debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Slovensko