Nová mobilná hra má priblížiť poľsko-slovenské pohraničia

Poľsko-slovenské pohraničie môžu miestni i návštevníci spoznávať už aj vďaka novej mobilnej hre Po stopách histórie. Ide o ďalší z výstupov spoločného projektu Rzeszow a Stropkov – spolupráca v oblasti kultúry pohraničia.

23.09.2018 15:00
debata

Ako v tejto súvislosti uviedol primátor mesta Stropkov Ondrej Brendza, v rámci jednotlivých aktivít projektu sa radnica zamerala aj na tvorbu moderných nástrojov propagujúcich hlavný výstup projektu, ktorým je cykloturistický a náučný chodník.

„Pred časom sme uviedli do života mobilnú aplikáciu Rzeszow a Stropkov – kedysi a dnes, druhým nástrojom je hra Po stopách histórie. Spoločným znakom oboch produktov je inovatívnou formou prezentovať historické bohatstvo regiónu,“ uviedol Brendza.

Ako informoval hovorca stropkovskej radnice Peter Novák, cieľom hry je navštíviť čo najviac historických objektov na 135-kilometrovej trase. Na slovenskej strane sú to drevené kostolíky, vojnové cintoríny a verejné budovy, v Poľsku sa na trase hry nachádzajú školy, kasárne, železničné budovy či miesta bojov z I. svetovej vojny.

Ku každému z objektov sa viaže nejaká záhada, ktorú má užívateľ vyriešiť, respektíve správne odpovedať na otázku.

Nevyhnutnosťou je dané miesto navštíviť, keďže jednotlivé otázky sú vďaka GPS lokalizácii užívateľa viditeľné až po priblížení sa k objektu na minimálne 50 metrov.

„Správne odpovede sú zaznamenávané a za každú získava užívateľ bonusy v podobe selfiefotorámčekov, odkrývania záhad a takisto stúpa v rebríčku hráčov i vojenskej hierarchii – čím viac správnych odpovedí, tým vyššia vojenská hodnosť člena rakúsko-uhorskej armády,“ dodal primátor.

Hra úzko súvisí s vojenskou históriou pohraničia, keďže na trase sa nachádzajú viaceré vojenské objekty i pamiatky z čias I. svetovej vojny.

Aj preto sa vývojári rozhodli pre tento spôsob hierarchického rozdelenia najúspešnejších hráčov. Hra je dostupná v oficiálnych obchodoch s aplikáciami pre platformy Android a iOS.

Projekt Rzeszow a Stropkov – spolupráca v oblasti kultúry pohraničia, v objeme viac ako 235-tisíc eur, bol podporený z Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020.

Zameriava sa na oblasť rozvoja a propagácie prírodného a kultúrneho dedičstva pohraničia s dôrazom na spoločnú históriu oboch miest v Rakúsko – Uhorsku. Doteraz sprístupnili verejnosti 45-kilometrový značený cyklochodník na slovenskej strane a 99-kilometrový náučný chodník v Poľsku lemovaný pamiatkami z čias Rakúsko – Uhorska.

Pri Stropkove bola vďaka projektu vybudovaná vyhliadková veža a tri turistické altánky.

debata chyba
Viac na túto tému: #mobilná aplikácia