Najsilnejšie motory svetového turizmu? Čína, USA a India. Ako je na tom Slovensko?

Tieto tri krajiny zaznamenali v porovnaní s ďalšími takmer 200 krajinami za posledných 7 rokov najväčší nárast v oblasti turizmu. Vyplýva to zo správy Svetovej rady cestovného ruchu (WTTC), ktorú vydala, tak, ako každoročne, pri príležitosti Svetového dňa turizmu 27. septembra.

02.10.2018 07:00
cestovateľ, turista, muž, úsmev, leto, klobúk,... Foto:
Ilustračné foto.
debata

Organizácia sa k výsledku dopracovala porovnaním krajín v štyroch oblastiach: prínos cestovného ruchu k HDP krajiny, medzinárodná návštevnosť v tejto krajine, výdavky domáceho cestovného ruchu a kapitálové investície.

„Svetový deň cestovného ruchu je celosvetovou oslavou sektora, ktorý prispieva 10,4 percentami do svetového HDP a vytvára 313 miliónov pracovných miest,“ uviedla vo vyhlásení k správe, ktorá hodnotí výkonnosť celkovo 185 krajín za posledné sedemročné obdobie, prezidentka a generálna riaditeľka WTTC Gloria Guevara.

Najnovšia správa obsahuje dve odlišné rebríčky. Poradie v časti „Sila“ sa zameriava na krajiny, ktorých cestovný ruch a turizmus sa za posledných sedem rokov najviac zvýšil v absolútnom vyjadrení:

 1. Čína;
 2. USA;
 3. India;
 4. Mexiko;
 5. Spojené kráľovstvo;
 6. Španielsko;
 7. Turecko;
 8. Kanada;
 9. Indonézia;
 10. Austrália a Spojené arabské emiráty

V rebríčku „Výkonnosť“ sa nachádzajú krajiny, ktorých cestovný ruch a turizmus sa za posledných 7 rokoch najrýchlejšie rozrástol v percentách. Krajiny na tomto zozname maximalizovali príležitosti cestovného ruchu:

 1. Mjanmarsko;
 2. Irak;
 3. Georgia;
 4. Rwanda;
 5. Island;
 6. Nikaragua;
 7. Katar;
 8. Kongo;
 9. Arménsko;
 10. Pobrežie Slonoviny

Slovensko sa v celkovom rebríčku z pohľadu prínosu cestovného ruchu k HDP krajiny umiestnilo na 77. mieste.

Travelpulse.com; Wttc.org; Asiatraveltip­s.com

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #cestovný ruch #turizmus