Kempingy buď zaniknú, alebo ich opravia

11.08.2008 11:20
Svetlana Gavorová
Svetlana Gavorová, riaditeľka Slovenskej agentúry pre cestovný ruch.

Aj keď kempingy na Slovensku nie sú také navštevované ako v Taliansku či Chorvátsku, dobré kempingy sú už aj tu, tvrdí Svetlana Gavorová, generálna riaditeľka Slovenskej agentúry pre cestovný ruch. Podľa nej ich majitelia postupne zlepšujú služby. Tam, kde však neinvestujú, hrozí ďalší pokles návštevnosti.

Koľko kempingov je na Slovensku a v akom sú stave?
Slovenská agentúra pre cestovný ruch tento rok dopĺňa prieskum, ktorý sme robili pred dvomi rokmi. Vtedy aj teraz sme navštívili kempingy a hodnotili ich podľa viacerých kritérií. Momentálne je na Slovensku približne 120 kempov. Z toho je asi štvrtina – teda asi tridsať – takých, ktoré sú dobre vybavené a približujú sa štandardu európskych kempingov.

A tie ostatné?
Sú kempingy, do ktorých majitelia neinvestovali a majú rôzne nedostatky. Najväčší problém je s čistotou a hygienou veľkých kempingov.

Zanikli preto aj niektoré kempy na Slovensku?
Vieme napríklad o zániku Šport kempu v Tatranskej Lomnici. Podľa zistených informácií by mal v blízkej budúcnosti skončiť aj najväčší slovenský kemping Eurocamp FICC takisto v Tatranskej Lomnici. Na pozemkoch sa totiž majú stavať nové apartmánové domy.

A čo nové stanové a karavanové tábory?
Pribúdajú aj úplne nové a mnohé prešli kompletnou rekonštrukciou, teraz sú skutočne ako nové. Jeden z najlepších kempov, ktorý patrí medzi tie novšie, je Villa Betula v Liptovskej Sielnici: Medzi najlepšie patrí aj kemping v Nižných Kamencoch, v Belej pri Žiline, ktorý je po rekonštrukcii, či kemping v Bojniciach. V nich sú výborné služby a ponúkajú aj rôzne doplnkové atrakcie. Zaujímavý je kemping Sedliacky dvor v Rohožnej pri Brezne, ktorý bol obsadený iba holandskými turistami, ktorých na Slovensko prilákali holandskí majitelia žijúci na Slovensku.

Je rozdiel, keď priestory spravujú Holanďania?
Pravdepodobne áno, Holanďania majú vzťah ku kempovaniu a vedia, čo hľadajú. Tento manželský pár prišiel na Slovensko priamo s cieľom podnikať v cestovnom ruchu. Manželia si otvorili kemping, ktorý propagujú na holandských internetových stránkach. Holanďania sa vyznačujú tým, že idú na dovolenku tam, kde im to známi odporučia. Holanďania vlastnia aj kemping Sokol vo Vyšnom Medzeve.

Keď navštívite miesto, viete hneď, kto sa oň stará?
Zväčša áno. Keď kemping vlastní súkromník, vyzerá úplne inak, ako keď sa oň stará obec či firma, ktorá má aj iné aktivity. Pravdaže, sú aj výnimky.

Ako kempujú Slováci?
Slováci nie sú veľmi kempové typy. Určite bližšie k tomu majú Česi alebo Holanďania. Ešte stále sa totiž na Slovensku kempovanie vníma ako dovolenka pre slabšie sociálne vrstvy.

Kempovanie teda nie je najlacnejší spôsob dovolenky?
Je aj nie je. Keď ide rodina do stanu, určite zaplatí menej ako v penzióne či hoteli. Karavan, teda obytný príves či auto, je však často náročnejšia záležitosť. Ak si Slovák kúpi karavan, tak s ním cestuje skôr do zahraničia, napríklad k moru. Verím však, že postupne sa to otočí a Slováci si začnú vážiť to, čo majú doma.

Pribúdajú na Slovensku karavanisti, teda ľudia, ktorí chodia do areálov a spávajú v obytnom aute či prívese?
Podľa nášho prieskumu áno. Väčšina kempov je už na karavany pripravená, keďže do nich chodia aj turisti zo zahraničia, spravidla s karavanom.

Keď idete preskúmať kemping, vedia to majitelia dopredu?
Snažíme sa prísť neohlásene. Iba keď sa chceme stretnúť s manažérom alebo majiteľom objektu, zavoláme mu vopred.

Ako prebieha posudzovanie?
Zisťujeme, aké má kemping vybavenie a aká je úroveň služieb. Na základe zozbieraných informácií urobíme hodnotenie a podľa kritérií navrhneme alebo nenavrhneme daný areál do zoznamu odporúčaných kempingov. Zoznam, ktorý začiatkom jesene vydáme, bude obsahovať opis odporúčaných kempingov, fotografie, hodnotenie vo forme piktogramov a výpočet atrakcií v okolí.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk