V Izraeli rozhodnutie kritizujú ako politický krok a podliehanie hnutiu, ktoré vyzýva na bojkot Izraela kvôli jeho politike voči Palestínčanom, píšu miestne médiá.
„Dospeli sme k záveru, že by sme mali stiahnuť ponuku v izraelských osadách na okupovanom západnom brehu, ktoré sú jadrom sporu medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi,“ uvádza sa vo vyhlásení Airbnb. Podľa hovorcu firmy sa opatrenie týka 200 ponúk.
Vo vyhlásení sa tiež konštatuje, že sa firma nepokladá za experta v otázke „regionálnych historických konfliktov“. „Ako globálna skupina, ktorá operuje v 191 krajinách a regiónoch a vo viac ako 81 000 mestách, si musíme uvedomiť vplyv svojich aktivít a konať zodpovedne,“ stojí vo vyhlásení.
Šéf turistickej agentúry v zoskupení niekoľkých osád Guš Ecion Moše Bruce povedal, že ide o bojkot podnikania a cestovného ruchu v Izraeli. Guš Ecion sa podľa neho bude naďalej usilovať o návštevy turistov z celého sveta.
Minister cestovného ruchu Jariv Levin spoločnosť Airbnb vyzval, aby svoje „hanebné“ rozhodnutie odvolala. Ďalší politici poukázali na to, že Airbnb zaujíma politický názor v prípade Izraela, ale napríklad už nie v prípade Krymu, Západnej Sahary, Tibetu alebo tureckej časti Cypru.
Izrael sa snaží brániť ekonomickému, kultúrnemu a akademickému bojkotu, ku ktorému vyzýva hnutie známe pod skratkou BDS (Boycott, Divestment and Sanctions). Prijal zákon, ktorý umožňuje zabrániť cudzincom vyzývajúcim na bojkot vstúpiť na svoje územie.
Židovské osady sú z hľadiska medzinárodného práva nelegálne, pretože ich Izrael stavia na okupovanom území. Žije v nich okolo pol milióna Izraelčanov a v minulosti boli hlavnou komplikáciou rozhovorov medzi Izraelom a Palestínčanmi. Rokovania sú od roku 2014 zastavené.