0

Oravské Vianoce prinesú ľudové zvyky, jarmok i medzinárodnú výstavu pohľadníc

autor: 02.12.2018 14:30

Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne pripravilo na december už 29. festival Oravské Vianoce.

Od 12. decembra hostí posúťažnú výstavu pod názvom Vianočná pohľadnica. Do jej 15. ročníka poslalo svoje práce viac ako 2000 detí zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Rumunska, Bulharska, Ruska a Srbska.

Výsledky súťaže vyhlásia 17. decembra. Výstava potrvá do 25. januára 2019 a bude jednou z ďalších výstavných posúťažných kolekcií nainštalovaných na sklonku roka okrem Dolného Kubína paralelne aj na Bratislavskom hrade, v poľskej Bystrej a v Kovačici v Srbsku.

Na vianočnom jarmoku ľudových remesiel bude 16. a 17. decembra v estrádnej sále Mestského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne svoje umenie predvádzať viac ako 30 ľudových umelcov nielen zo Slovenska.

„Zruční remeselníci – rezbári, pernikári, drotári, sviečkári, keramikári, šperkári a ďalší budú deťom i dospelým záujemcom predvádzať tradičné techniky výroby úžitkových i dekoratívnych predmetov – zaujímavých vianočných darčekov,“ priblížil pre agentúru SITA riaditeľ Oravského kultúrneho strediska Miroslav Žabenský.

Vianočné dianie podľa jeho slov podporí scénický program o zvykoch a bohatstve vianočných tradícií, ktorý je pripravený na 16. decembra o 17:00 v Mestskom kultúrnom stredisku v Dolnom Kubíne.

„V programe, ktorý zachytáva pestrosť zvykov od Kataríny až do Troch kráľov, sa predstavia detské folklórne súbory, folklórne skupiny, ľudové hudby a skupiny betlehemcov zo Zázrivej, Žaškova, Zuberca, Veličnej a Štefanova nad Oravou. Program je poďakovaním všetkým tvorcom kultúrnych hodnôt na Orave a je uvádzaný bez vstupného,“ dodal Žabenský.

0 debata debata
Viac na túto tému: #Orava #Vianoce