Pozorovanie polárnej žiary na Islande môže neskúsených turistov stáť aj život

Islandská polícia požiadala turistov, ktorí do krajiny prichádzajú pozorovať polárnu žiaru, aby sa kvôli tomu neprestali venovať riadeniu auta.

19.01.2019 07:00
Jökulsárlón, zátoka, lagúna, aurora, polárna... Foto:
Krásna ľadovcová lagúna Jökulsárlón na Islande, v ktorej zrkadlových vodách sa polárna žiara rada zdvojnásobuje.

Cudzinci podľa policajtov väčšinou nemajú skúsenosti s cestami, s ktorými sa stretnú na Islande, a ak sa nevenujú jazde naplno. Často sa to končí tragicky. Vlani na cestách na Islande zomrelo 18 ľudí a polovica z nich boli návštevníci z cudziny.

Island poskytuje ideálne podmienky na pozorovanie polárnej žiary. Tamojšie cesty sú ale podľa agentúry AP namrznuté, úzke a plné zákrut.

"Na Islande sa počasie mení tak povediac s každou minútou a podľa toho sa menia aj podmienky na cestách. Suchá cesta sa môže v priebehu minút premeniť na zamrznutú a klzkú plochu. V noci riziko stúpa, keď sa na nej ocitne nevyspatý a neskúsený vodič, ktorý navyše jedným okom sleduje oblohu, "povedal superintendant Jóhannes Sigfusson z Akureyri na severe Islandu.

Islandská polícia reaguje na štatistické údaje, z ktorých vyplýva, že od roku 2017 medzi obeťami dopravných nehôd začalo pribúdať cudzincov.

Na to, aby turisti zbadali polárnu žiaru, musia mať šťastie aj vynaložiť úsilie, píše AP. Islandská meteorologická služba vydáva každý deň spravodajstvo, v ktorom sa pravdepodobnosť úkazu stanovuje na deväťstupňovej škále. Prepočty sú založené na trojdňovom pozorovaní solárneho vetra.

Nasleduje odporúčanie, na ktorom mieste na Islande bude zrejme možné žiaru pozorovať. Na to je však potrebné odísť do oblastí ďaleko od mestského osvetlenia, takže sa mnohí motoristi ocitajú na nebezpečných horských cestách.

Policajti sa vraj stretávajú s veľmi ospalými vodičmi a dokonca aj s takými, čo idú bez zapnutých svetiel v snahe vidieť žiaru lepšie.

Nehody sa ale stávajú aj na hlavných ťahoch, keď vodič pri uzretí žiary prudko zabrzdí, na čo šofér za ním nestihne zareagovať a nasleduje náraz.

V Akureyri v zime slnko môže vychádzať až o 11:39 dopoludnia a zapadať už o 2:43 popoludní, takže aj v čase, ktorý sa inde označuje ako deň, sa automobilisti pohybujú za tmy.

Problémy majú najmä ľudia z južných častí zemegule, ktorí nemajú skúsenosť so snehom a ľadom. „Riadiť auto v islandskej zime je ťažké. Nie som zvyknutý na taký silný vietor a temné cesty,“ priznal singapurský finančník Jeremy Tan, ktorý v prenajatom aute obišiel polovicu Islandu.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #Island #polárna žiara