Štyri tipy, ako z Grécka vyťažiť maximum zážitkov

Najkrajšia pláž, stovky ostrovov na čele so slávnym Santorínom s bielymi domčekmi a modrými strechami, tisíce pláží a rezortov, pozostatky stoviek rokov histórie. Kto by nemal rád čarovné Grécko?

06.02.2019 07:00
debata
Atény Foto: SHUTTERSTOCK
Akropolis, Atény, Grécko Atény

Tak ako všade, aj v tejto obľúbenej dovolenkovej krajine robia turisti niekoľko chronicky sa opakujúcich chýb. Nespravte ich aj vy a užite si dovolenku na sto percent.

Atény na plný plyn

Ak sa počas cesty do Grécka dostanete aj do Atén, užite si ich. Aj keď sa, najmä v lete, zrejme budete ponáhľať k osviežujúcemu moru, nechajte si na prehliadku dostatok času, oplatí sa vidieť najslávnejšie oblasti, ktoré si pamätajú veky. Atény sú jedným z najstarších miest na svete a je to z nich cítiť. Navštívte Akropolis s Parthenónom, antickú Agoru, Chrám Dia Olympského, národné záhrady…

Uličky Atén ukrývajú aj romantické zákutia. Foto: SHUTTERSTOCK
Grécko, Atény, ulička, kvety, romantika, zákutia, stredomorie, odpočinok, relax, leto, slnko, oddych Uličky Atén ukrývajú aj romantické zákutia.

Neprehliadnite Pireus

Južne od Atén sa nachádza najfrekventovanejší trajektový prístav v Grécku, denne cez neho prejdú stovky a stovky cestujúcich medzi ostrovmi a pevninou. Mnohí ho berú len ako tranzitné mesto, ale Pireus si zaslúži krátku zastávku. Mesto má má dlhú históriu, bol tu prístav starovekých Atén a ako moderný prístav slúži aj po znovuzaložení Atén v roku 1834. Okrem prechádzok v tamojších miniprístavoch s megaplachetnicami je vyhľadávanou atrakciou aj miestne archeologické múzeum.

Prístav Pireus Foto: SHUTTERSTOCK
čína, pireus, grécko, prístav Prístav Pireus

Zavítajte aj do Solúna

Nie len z nostalgie za Solúnskymi bratmi, ktorí nám priniesli písmo – druhé najväčšie mesto Grécka je úplne odlišné ako Atény a to je na ňom mimoriadne zaujímavé. Meno dostalo po nevlastnej sestre Alexandra Veľkého a narodil sa tu Mustafa Kemal Atatürk, zakladateľ moderného Turecka. Lákadlom tohto temperamentného prímorského mesta je dnes kultúra. Medzi obľúbené zastávky turistov patrí Biela veža z 15. storočia, archeologické múzeum, starodávna rímska rotunda a židovské múzeum. Nachádza sa tu aj najslávnejšia grécka vysoká škola – Aristotelova univerzita.

Umelecké dielo Dáždniky autora Georgea... Foto: SITA/AP, Muhammed Muheisen
Grécko, dáždniky, Umelecké dielo Dáždniky autora Georgea Zongolopoulosa v brehu mora v gréckom Solúne.

Odpustite si Santorín

Áno, romantika bielych domov neúhľadne, roztopašne naskladaných na kopcovitom ostrove priamo nad morom sfarbeným slnkom do oranžova, sa jednoducho nedá obísť. Povedali si státisíce a vybrali sa naň. Výsledkom je more dookola doslova zapratané výletnými loďami, ulice preplnené návštevníkmi s fotoaparátmi v rukách a ceny v obchodoch a reštauráciách vyhnané do neba. Slovom, žiadna idylka, o to horšie počas leta. Domáci namiesto Santorína odporúčajú napríklad ostrovy Ios, Tinos, Milos, Sifnos či Amorgos.

Romantický Santorín Foto: SHUTTERSTOCK
Grécko, Santoríni, Oia, more, dovolenka, mlyn, NEST1 NEPOUZ Romantický Santorín

Wikipedia.org; Thepointsguy.com

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko #Atény #Pireus