Predpoveď rozkvetu sakury je v Japonsku vážna vec. S vedeckými algoritmami

Jar sa blíži a Japonsko i turistov zaujíma, kedy konečne rozkvitnú okrasné čerešne sakury. Odpoveď na túto otázku sa každoročne snažia dať seriózni meteorológovia.

02.03.2019 09:00
Čerešňové kvety, sakura, festival čerešňových... Foto:
Počas festivalov čerešňových kvetov Japonci organizujú tiež slávnostné sprievody s lampiónmi, hudbou a umeleckými predstaveniami.
debata

Je potrebné stanoviť čo najpresnejšie chvíľu, keď sa otvoria prvé kvety, z ktorých sú Japonci takí nadšení.

Pozorovatelia sa v snahe o čo najväčšiu presnosť opierajú o údaje o teplotách. Ak je na jar teplejšie, sakury rozkvitnú skôr. Keď ale boli jeseň a zima teplejšia ako zvyčajne, proces to oddiali. Nie je tiež dobré, aby sa vyskytovali extrémne javy.

„Žiadna rastlina v Japonsku nevyvoláva toľko záujmu,“ povedal agentúre AFP Rio Dodžo z oddelenia štatistiky národného meteorologického ústavu.

Vlani za sebou nasledovalo niekoľko tajfúnov, takže vznikol vzácny jav: sakury rozkvitli už na jeseň, teda oveľa skôr, než oficiálne začína ich sezóna. Tá trvá od začiatku marca na južnom ostrove Kjúšú po máj na severnom ostrove Hokkaidó.

Niektoré organizácie začali zhromažďovať údaje od užívateľov internetu, aby spresnili svoje odhady. Napríklad Weathernews, čo je spoločnosť so sídlom v Čibe neďaleko Tokia, zverejnila fotografie púčikov, ktoré jej posielajú tisíce ľudí. Projekt Sakura sa začal v roku 2004 a dnes združuje 10 000 obyvateľov.

Kvitnúce čerešne v tokijskom parku Ueno. Foto: SITA/AP, Shizuo Kambayashi
Čerešňové kvety, sakura, festival čerešňových kvetov, kvitnúce stromy, vrabec Kvitnúce čerešne v tokijskom parku Ueno.

„Vďaka fotografiám, ktoré dostávame, môžeme s presnosťou pozorovať, ako sa púčiky vyvíjajú,“ vysvetľuje hovorkyňa Miku Tomová. „Bez tohto systému by sme rozkvet nemohli predpovedať,“ dodáva.

Ak je púčik malý a pevný, bude potrebovať ešte mesiac, aby sa otvoril. Najprv bude mať žltú, ľahko do zelena prechádzajúci farbu, a potom stmavne. Potom nadobudne bledo ružovú farbu, a to týždeň pred takým očakávaným rozkvetom.

Tento program umožnil organizácii Weathernews zhromaždiť za posledných 15 rokov údaje od dvoch miliónov ľudí.

Spoločnosť má k dispozícii aj vlastné meteorologické údaje získavané z observatórií rozmiestnených na 13 000 miestach Japonska, čo je desaťkrát viac ako má národný meteorologický ústav. A jej zamestnanci udržujú pravidelný kontakt s asi 700 parkmi, aby overovali vývoj púčikov.

Aby japonskí prognostici doplnili túto terénnu prácu, používajú matematické modely a algoritmy. Od týchto predpovedí závisia mnohé rozhodnutia z oblasti marketingu. V týždňoch predchádzajúcich sezóne sakúr sú obchody plné produktov v jej farbách, od piva po cukríky.

Rodiny, priatelia a kolegovia z práce si robia pikniky pod stromami. Príchod jari a kvitnúce sakury sú v Japonsku zároveň obdobím, keď žiaci nastupujú do škôl a študenti po škole do zamestnania.

Sakury sú posvätné aj pre svoju veľmi krátku dobu kvitnutia, ktorá trvá zhruba týždeň a symbolizuje krehkosť nášho bytia.

V roku 2010, po viac ako 50 rokoch, prestal národný meteorologický ústav rozkvet sakúr predpovedať a nechal iné úrady, aby sa o to pokúšali. Stále mu ale náleží právo oznámiť sezónu na základe dohľadu nad 58 stromami v celej krajine.

Kde presne sú umiestnené, sa uchováva v tajnosti, aby sa zabránilo podvodom. Vie sa len, že v Tokiu sa jeden z týchto stromov nachádza vo svätyni Jasukuni.

Od začiatku marca inšpektori kontrolujú púčiky raz denne, a keď sa blíži osudový okamih, tak dvakrát denne. „Čas kvitnutia vyhlasujeme, keď sa objaví päť až šesť kvetov,“ hovorí Dodžo.

debata chyba
Viac na túto tému: #Japonsko #sakura #sakury
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy