Seriál: Voda z prameňa pod Zoborom má podľa psychotronikov silnú energiu

Liečivé, až zázračné účinky na ľudský organizmus ľudia už pred mnohými stáročiami pripisovali vode, ktorá vyteká pod vrcholom Zobora. Nitrania zdroj kvalitnej pitnej vody poznajú pod názvom Svoradov prameň.

06.03.2019 10:44
Nitra, Zobor Foto:
Pohľad na Nitru a Zobor nad ňou.
debata

Meno získal podľa svätca a pustovníka Svorada, ktorý mal podľa legendy obývať jaskyňu. Tá sa nachádza iba niekoľko desiatok metrov nad vyvierajúcou vodou.

Ako uvádzajú turistickí sprievodcovia, už v časoch existencie Zoborského kláštora boli známe zdroje pitnej vody, ktoré sa nachádzali v jeho blízkosti, neďaleko dnešného liečebného ústavu.

Podľa údajov z nitrianskeho turistického informačného centra (TIC) sa kvalitná voda z prameňa už v 11. storočí zachytávala do studní a potrubím viedla do kláštora.

„Zvyšky vodovodu, ktoré sú technickým unikátom, boli objavené pri archeologickom výskume. V súčasnosti je vodou zo zoborského prameňa zásobovaná upravená studnička, známa pod názvom Svoradov prameň,“ informoval TIC.

Vode zo Svoradovho prameňa boli pripisované zázračné vlastnosti. Preto ju už od dávna vyhľadávali aj chorí a starí ľudia. Psychotronici vode z tohto žriedla prisudzujú vysokú energetickú hodnotu a priaznivý účinok na ľudský organizmus.

Svoradov prameň je stále považovaný za zdroj mimoriadne kvalitnej vody vhodnej aj pre dojčatá. Práve pre jej kvalitu si sem vodu chodia do kanistier naberať ľudia z celej Nitry.

Kvalita vody v studničke je preto pravidelne monitorovaná a vyhodnocovaná. „Informácie o nameraných hodnotách sú uverejnené v blízkosti prameňa,“ informoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Nitre.

V minulosti analýzy vzoriek viackrát ukázali, že v stanovených ukazovateľoch prameň nevyhovuje požiadavkám na vodu určenú pre ľudskú spotrebu. Najčastejšie tu dochádzalo k prekročeniu limitov v mikrobiologických parametroch.

Podľa údajov z odboru komunálnych činností a životného prostredia na mestskom úrade, aj posledná analýza z júla minulého roka ukázala, že voda zo Svoradovho prameňa momentálne nie je vhodná na pitie.

Okrem Svoradovho prameňa vyviera voda na úpätí Zobora aj z prameňov na Kláštorskej, Martinskej a Pivonkovej ulici, a tiež na Šindolke a na Buganke.

Voda, naše bohatstvo

Slovensko patrí ku krajinám, ktoré sa môžu pýšiť svojim prírodným bohatstvom, ku ktorému nepochybne patrí voda. Malá krajina sa radí medzi štáty s najvýznamnejšími zásobami pitnej vody na svete.

Dnes je územie Slovenska pokryté pomerne hustou sieťou riek, potokov a vodných nádrží. V neposlednom rade však regióny disponujú aj množstvom prameňov.

V prvom rade ide o liečivé minerálne zdroje, ktoré svojim zložením blahodarne vplývajú na zdravie človeka, čo potvrdzuje história kúpeľníctva i vedecké štúdie.

Okrem nich je tu však aj množstvo prameňov, vodných zdrojov a studničiek, ku ktorým si obyvatelia vybudovali zvláštny vzťah.

Hoci sa v mnohých prípadoch voda z týchto prameňov neodlišuje od iných a neobsahuje zvláštne minerály, ľudia na ňu nedajú dopustiť.

Sú presvedčení o jej výnimočnosti, kvalite či účinnosti pri liečbe rôznych chorôb. V súvislosti s prameňmi sa často spomínajú niekedy až neuveriteľné príbehy o zázrakoch vyliečenia i zjaveniach.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #termálne pramene #minerálne pramene
Flowers