Seriál: Prameň v Buzici postaví na nohy každého hýrivca

Jednu sekundu vyteká slabšie, druhú zas silnejšie. Prameň v okrese Košice-okolie blízko hraníc s Maďarskom poznajú nielen miestni, ale aj cyklisti, ktorí tadiaľ prechádzajú.

16.03.2019 13:00
debata

Túto slanú vodu si chodia naberať preto, že má podľa nich akési liečivé účinky – vraj je dobrá na trávenie, povedal starosta Cestíc Róbert Grešo. Niektorí zas hovoria, že pomôže vstať na nohy aj po prehýrenej noci.

Samotný prameň vyviera na poli v katastrálnom území obce Buzica, približne 100 metrov od cesty. Označuje ho zopár trávou zarastených štvorcových metrov. Ako Grešo povedal, aby bol prístupnejší, v minulosti ho odviedli bližšie k ceste. Vedľa akoby studničky z kameňa je aj skromný prístrešok, kde si možno posedieť a ukryť sa pred slnkom či dažďom.

Ako hovorí, prameň je známy odjakživa a pristavuje sa pri ňom veľa áut i cyklistov. Vídavam, že ju pijú. Hovorí sa, že je to veľmi dobrá voda na žalúdočné vredy, žalúdočné ťažkosti.

Myslím si, že v tom niečo bude, lebo zatiaľ si jej účinky každý pochvaľuje, povedal. Kedysi ju ľudia chodili naberať aj pre hospodárske zvieratá, ktorým po nej lepšie chutilo.

Má takú vajcovitú príchuť, ale myslím si, že z tej chuti ubúda. Ak si dobre spomínam na to, keď sme tam ako deti chodili na bicykloch, bola výraznejšie, opísal. Zároveň pripustil, že detským chutiam nemusela lahodiť.

Podľa neho by sa voda z tohto prameňa mala piť čerstvá, nie je vhodná na uskladňovanie. Keď postojí deň – dva, nie je to dobré, dodal Grešo.

Niektoré neoficiálne zdroje uvádzajú, že ide o slanú jódovú minerálnu vodu. Hnedočervené sfarbenie kameňa, kde voda dopadá, môže naznačovať vyšší obsah železa. Kým však pomáha tráveniu, stromom v blízkom okolí, kde sa táto voda zdržiava, neprospieva.

Odborníci vo všeobecnosti neodporúčajú užívať vodu, ktorá neprešla laboratórnym vyšetrením. Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach vedomosť o prameni pri Buzici nemá.

debata chyba
Viac na túto tému: #seriál #termálne pramene #minerálne pramene