Rakúsko zavádza turistický kódex po tom, ako kravy udupali jednu návštevníčku

, 02.04.2019 07:00
dobytok, kravy, pasieri, cowboy, chovanie, chov...
Ilustračné foto. Autor:

Turisti sú čoraz odvážnejší a v honbe za novými zážitkami zabúdajú na bezpečnosť aj na samotný pud sebazáchovy. Príroda však nepozná zľutovanie a hazard sa môže skončiť aj tragicky. Na svoju neopatrnosť doplatila pred časom aj nemecká turistka, ktorú na rakúskych horských pasienkoch udupalo stádo kráv.

Ako reakciu na smutnú udalosť ohlásil rakúsky kancelár Sebastian Kurz zavedenie právne záväzného „kódexu správania“ pre turistov, ktorí navštívia túto alpskú krajinu.

Incident sa odohral v Tyrolsku ešte v roku 2014, ale len minulý mesiac prišlo rozhodnutie súdu, že chovatelia, ktorým dobytok patril, musia ako odškodné zaplatiť rodine 45-ročnej obeti stovky tisíc eur.

Rozsudok spôsobil medzi poľnohospodármi aj verejnosťou rozhorčenie. Kravy totiž prirodzene bránia svoje mláďatá a psy, ktoré majú turisti so sebou, považujú za ohrozenie.

Turistka však mala svojho psa priviazaného k opasku a keď na neho kravy zaútočili, ona ho bránila, namiesto toho, aby ho pustila a on by utiekol.

„V kódexe správania jasne stanovíme, čo sa očakáva od ľudí, ktorí navštevujú horské pasienky,“ povedal Kurz na tlačovej konferencii.

Kancelár neupresnil detaily kódexu, ale uviedol, že psy budú dôležitou súčasťou, pretože v „takmer všetkých“ podobných problémových prípadoch, ktoré sa v minulosti udiali, boli zainteresovaní práve títo domáci miláčikovia.

Kurz tiež dodal, že verí, že ak budú turisti dodržiavať pravidlá kódexu, vyhnú sa nebezpečným stretom s dobytkom. Tí, ktorí pravidlá porušia, nebudú môcť v prípade napadnutia, požadovať náhradu škody či bolestné.

Lastminutestuf­f.com; Astvhub.com; Theguardian.comDw­.com

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
3 debata chyba
Viac na túto tému: #turisti #Rakúsko #kravy #Sebastian Kurz