Cestovný ruch v Bardejove a okolí narástol o viac ako 5 %

15.04.2019 14:00
Bardejov
Bardejov Autor:

V ubytovacích zariadeniach spadajúcich pod Oblastnú organizáciu cestovného ruchu (OOCR) Šariš Bardejov zaznamenali v roku 2018 rast počtu návštevníkov o 5,54 percenta.

Kým v roku 2017 navštívilo a ubytovalo sa v regióne severovýchodného Slovenska 48.848 osôb, o rok neskôr to bolo už 51.555 osôb.

Zvýšil sa aj počet prenocovaní o 5,66 percenta a to z 330.932 v roku 2017 na 349.660 prenocovaní v roku 2018. Výška vybratej dane z ubytovania dosiahla 206.225 eur.

V cestovnom ruchu v regióne bolo vlani zamestnaných 211 osôb. Informoval o tom riaditeľ OOCR Šariš Bardejov Radomír Jančošek.

„Štatistické údaje o návštevnosti za roky 2017 a 2018 sú bez mesta Svidník, ktoré bolo prijaté za člena iba vlani. Nárast návštevnosti v regióne ovplyvnila predovšetkým vyššia kvalita ubytovacích a stravovacích služieb. Do určitej miery sa na tom podieľali aj kultúrne aktivity. Dôvodov, prečo je región Bardejova a Bardejovských Kúpeľov turisticky vyhľadávanou destináciou, je hneď niekoľko. Nikde inde na Slovensku nie je v rámci jedného regiónu taká široká ponuka historických pamiatok UNESCO, drevených kostolíkov, skanzenov, a to v kombinácii s prameňmi minerálnych vôd a známymi historickými kúpeľmi. V lete môžu turisti využívať množstvo turistických trás a cyklotrás,“ vyzdvihol Jančošek.

Turistický potenciál regiónu sa podľa jeho slov stále zvyšuje. Prijatím Svidníka sa ponuka výrazne obohatila o atrakcie vojenskej histórie spojenej predovšetkým s bojmi na Dukle.

Ako povedal, výsledkom činnosti OOCR v posledných rokoch je, že dĺžka obnovených značených turistických chodníkov v okolí Bardejova a Bardejovských Kúpeľov dosahuje takmer 40 kilometrov.

Popri tom sa vybudovala a udržiava na tomto území aj sieť navzájom prepojených šiestich cyklotrás, s celkovou dĺžkou viac ako osem kilometrov.

Tvoria ju štyri liečivé singletracky Lekársky, Napoleon, Čerešenka a najnovšie Herkules, Kyslíková cesta Mihaľov – Bardejov a Kyslíková dráha v Bardejovských Kúpeľoch.

K tomu sa obnovili aj desiatky altánkov, odpočívadiel a vybudovali sa oddychové a športové zóny pre deti.

V roku 2018 sa podľa Jančošeka podarilo OOCR Šariš Bardejov úspešne realizovať množstvo projektov, ako napríklad obnovu rozhľadne Kamenná Hora, obnovu turistického okruhu Ostrá Hôrka, nový turistický singletrack Herkules pre cyklistov i peších Bardejov-Bardejovské Kúpele s dĺžkou približne 1,3 kilometra, obnovu drobnej turistickej infraštruktúry v areáli rekreačného jazierka v Bardejovských Kúpeľoch.

„Okrem toho sa OOCR Šariš Bardejov ako partner podieľa na novej štvorjazyčnej cyklomape Aquavelo. Ide o 230-kilometrový úsek medzi kúpeľmi Bardejovské Kúpele, Krynica, Muzsyna, Szczawnica, s bodmi záujmu, pamiatkami, faunou, flórou,“ dodal Jančošek.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Šariš #Bardejov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku