V Múzeu slovenskej dediny predstavia ľudové tradície pri stavaní májov

Májové ľudové tradície spojené s láskou predstavia v nedeľu 28. apríla na podujatí Stavanie májov v Múzeu slovenskej dediny Slovenského národného múzea (SNM) v Martine, informovala kultúrno-propagačná manažérka SNM v Martine Milena Kiripolská.

27.04.2019 09:00
debata

„Máje pôvodne slúžili na ochranu pred zlými duchmi a chorobami. Boli prejavom úcty a napokon aj prísľubom manželstva. Mládenci stavali máje svojim vyvoleným dievkam v noci. Folklórna skupina Lubená z Poluvsia postaví máje pri domoch z Novote, Nolčova a pred krčmou o 11.00, 12.30 a 14.30 h. Atmosféru podujatia bude dotvárať ľudová hudba folklórneho súboru Turiec,“ uviedla Kiripolská.

V ľúbostnej poradni Nečarovaný ženích jak nemastený hrách! sa podľa nej návštevníci dozvedia viac o spôsoboch, ako si pričarovať ženícha či privábiť svojho „osúdenca“.

„Ale aj to, prečo sa na Juraja vili venčeky, akým spôsobom sa využíval nevážený cukor a ako sa pripravovali pokrmy, ktoré mali zabezpečiť lásku vyvoleného. Zistia, ktoré bylinky mali pomôcť pri ľúbostných čaroch či zapríčiniť nešťastie zaľúbencov,“ doplnila Kiripolská.

Zručnosť si budú môcť návštevníci vyskúšať v tvorivej dielni. "Naučia sa aj to, ako sa vyrábajú kvety z krepového papiera alebo ‚kystky‘ dary lásky.

Súčasťou programu budú ukážky ľudovej umeleckej výroby spojené s predajom," dodala Kiripolská s tým, že v drevenom kostole z Rudna sa o 13.30 h uskutočnia evanjelické a. v. služby Božie.

debata chyba
Viac na túto tému: #Martin #máj #Múzeum slovenskej dediny