Nohavice z ľudskej kože, múzeum falusov, duchov, vody. Tu je 7 bizarností Islandu

Na svete sa nachádza mnoho ohromujúceho umenia, a tak si ľudia jedného dňa povedali, že by bolo zábavné vystavovať aj podivné veci.

08.05.2019 07:00
debata

Tak vzniklo napríklad Múzeum rozpadnutých vzťahov v Záhrebe, japonské Múzeum instantných polievok Momofuku Ando v Osake, Múzeum záchodov v Novom Dilí či Múzeum nepodareného umenia v americkom štáte Massachusetts.

Medzi takéto podivné múzeá rozhodne patrí aj islandské múzeum falusov či bosoriek. No ostrov na severe Európy má podobných zvláštností viac a na takú malú krajinu disponuje prekvapivo veľkým počtom nevšedných expozícií, píše Guidetoicelan­d.is.

Falické múzeum

Áno, je to presne to, ako sa to volá – zbierka vyše dvoch stoviek penisov, ktoré kedysi patrili suchozemským či morským živočíchom Islandu. Suverénne najväčší úd meria 1,7 metra a počas života ho využíval vráskavec obrovský. Múzeum v Reykjavíku založil historik Sigurður Hjartarson v roku 2004, keď začínal so 62 exponátmi.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Amy (@fruitoftheluem),

Múzeum duchov

Počas prehliadky tejto expozície v Stokkseyri, ktorá je súčasťou múzea zaujímavostí Islandu, sa rozhodne dostavia zimomriavky. Návštevníci sa môžu prejsť bludiskom duchov a započúvať do islandských legiend o príšerách a posadnutí. V temných úzkych uličkách spoza rohov vyskakujú herci v kostýmoch netvorov… Teda, azda sú to herci.

Múzeum islandského čarodejníctva a bosoráctva

Islanďania vo všeobecnosti pomerne silno veria v čarodejníkov, bosorky, trollov, duchov, kúzla a kliatby. Svoj pôvod majú v severských ságach, z ktorých sa po mnohé roky vďaka rozprávaniu desivých príbehov zachovali podnes. Preto niet divu, že nadpozemským veciam sa venuje aj ďalšie múzeum v Hólmavíku, ktoré ročne navštívi 15 000 zvedavcov. Najväčšou atrakciou múzea sú „nohavice“ vyrobené z ľudskej kože z nôh a genitálií, ktoré používali čarodejníci pri svojich rituáloch.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Jamie Casbon (@casbontown),

Múzeum islandského punku

Tento hudobný štýl si našiel na ostrove skutočne bizarný stánok. Múzeum sídli v prerobených verejných záchodoch pod reykjavíckou hlavnou nákupnou ulicou Laugavegur. V 80. rokoch malo antisystémové, anarchistické hnutie obrovský vplyv a jednou z jeho detí je aj najznámejšia islandská speváčka Björk. Návštevníci sa vstúpiac do miniatúrneho sveta prenesú za zvukov tamojších hudobných legiend Purrkur Pillnikk a KUKL späť do najslávnejšej punkovej éry krajiny.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

#icelandicpunkmuseum

Príspevok, ktorý zdieľa Märta Kero (@muertakero),

Knižnica vody

Tento projekt amerického vizuálneho umelca Roniho Horna sídli v malom pobrežnom meste Stykkishólmur a odráža jeho vzťah k prírode a kultúre tejto ostrovnej krajiny. Návštevníci tu môžu obdivovať 24 valcov naplnených vodou z rôznych miestnych ľadovcov. Svetlo prechádzajúce cez stĺpy vytvára na podlahe fascinujúce obrazce, ktoré sú iné pri každej zmene počasia.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Andrew Russeth (@andrewrusseth),

Múzeum nonsensu

Nonsens ako niečo, čo nedáva zmysel? Výborne, zhromaždíme také veci a otvoríme múzeum, povedali si vo Flateyri. A tak vznikla zbierka, kde nechýba napríklad vyše sto policajných čiapok z celého sveta, nespočetné modely lietadiel a traktorov, Pez dávkovače na cukríky, uzávery fliaš, vrecúška s cukrom, čajové lyžičky, škatuľky na zápalky a balíčky tabaku z vojny.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Dora (@icedora),

Smámunasafnið

Táto severoislandská zbierka obsahuje dekoratívne dvere a okná, drobné klince a skrutky, rôzne nástroje či ceruzky, kľúče aj bytové doplnky. Zrejme sa tu mnohí cítia ako v hobymarkete…

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

#smámunasafnið

Príspevok, ktorý zdieľa Helga Ingadottir (@ingadottir),

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #múzeum #Island