Kam s deťmi cez víkend? V Martine vám ukážu, ako sa z tovariša stane majster

, 07.06.2019 07:00
tovariš, kováč, SNM - Múzeum slovenskej dediny
Kováč Autor:

V Múzeu slovenskej dediny v Martine predvedú svoju šikovnosť študenti stredných škôl. V nedeľu 9. júna sa návštevníci môžu priučiť spracovaniu kovu, textilu aj ozdobovaniu dreva.

Zo šikovného tovariša bude raz dobrý majster. Návštevníkov Múzea slovenskej dediny v Martine o tom presvedčia študenti stredných škôl z blízkeho okolia.

Od tovarišov sa hostia naučia niektoré tradičné textilné techniky, vyrobiť si maňušky aj pracovať s drevom a s kovom. Program Dnes tovariš, zajtra majster je súčasťou Turčianskych slávností folklóru. Tie sa v skanzene začínajú už v sobotu 8. júna a pokračujú v nedeľu 9. júna.

V nedeľu od 10. do 16. hodiny na podujatí Dnes tovariš, zajtra majster predvedú svoju šikovnosť žiaci Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku, Strednej odbornej školy strojníckej v Kysuckom Novom Meste a Strednej odbornej školy pedagogickej Turčianske Teplice.

„Študenti sa môžu prezentovať svojimi prácami a zároveň sa dostanú do autentického prostredia, z ktorého môžu čerpať inšpiráciu,“ hovorí Jaroslava Ďurdíková z Múzea slovenskej dediny.

Žiaci v skanzene nájdu napríklad krásne spracované kovanie na vozoch či majstrovské textilné výrobky, ktoré im môžu poslúžiť ako vzor či nápad pri ich vlastnej tvorbe.

Od Ružomberčanov sa návštevníci môžu priučiť tkaniu na kartičkách – „karetkovaniu", ale aj zdobeniu drevených zvieratiek vypaľovaním a vyskúšať si tlač na textil ručnými formami. Na krosnách si môžu vyrobiť zápästky či utkať koberček.

Študenti Školy úžitkového výtvarníctva z Ružomberka zároveň vystavia ukážky svojich prác – napr. čepce či odevné súčasti vyhotovené pomocou tradičných textilných techník.

Ku kovadline s kladivom v ruke sa postavia študenti Strednej odbornej školy strojníckej v Kysuckom Novom Meste. Učia sa umeleckému aj remeselnému spracovaniu kovov a v nedeľu v múzeu predvedú svoje majstrovstvo pred divákmi v poľnej vyhni.

Stredná odborná škola pedagogická v Turčianskych Tepliciach pripravila maľbu na textil a pod ich vedením sa návštevníci naučia zhotoviť maňušky na bábkové divadlo.

Bábkové divadlo
Bábkové divadlo Autor: SNM - Múzeum slovenskej dediny

Priaznivci textilu uvidia aj tradičné spracovanie ovčej vlny mokrým i suchým plstením a pripravené sú tiež ukážky ostrenia nožov na ručnom kamennom „brúse".

V Múzeu slovenskej dediny sa podujatie Dnes tovariš, zajtra majster uskutoční v nedeľu 9. júna ako súčasť 35. ročníka Turčianskych slávností folklóru.

K bohatému programu, v ktorom pred divákmi vystúpi viac ako 600 účinkujúcich, patria aj koncerty „UNESCO V Turci“. Tie predstavia slovenské bohatstvo ako fujary, gajdy, terchovskú muziku, horehronský viachlas a modrotlač. Folklór sa tak prenesie z Martina (štvrtok) aj do obcí Podhradie (piatok) a Blatnica (sobota).

Študenti Strednej odbornej školy pedagogickej v Turčianskych Tepliciach pripravia maľbu na textil, pod ich vedením sa návštevníci naučia zhotoviť maňušky na bábkové divadlo a zabavia sa pri bábkovom predstavení.

Študenti Strednej odbornej školy strojníckej v Kysuckom Novom Meste sa učia aj umeleckému a remeselnému spracovaniu kovov a v múzeu sa predvedú v poľnej vyhni.

Kam za zábavou

7. júna, piatok

 • Banská Bystrica: Zála, festival komorných a pouličných divadiel, tvorivé dielne, zázračný zveropark, mechanické koníky, do 8. 6.
 • Košice: Virvar, dni bábkového divadla a hier pre rodiny, do 9. 6.
 • Prešov: Dni mesta, do 8. 6.
 • Pezinok: Keramické trhy, do 9. 6.

8. júna, sobota

 • Banská Bystrica: Cesta rozprávkovým parkom, park pri kaštieli Radvanských, 9. h – 13. h
 • Banská Štiavnica: Budenie sitnianskych rytierov na Počúvadle, hudba, divadlá, šermiari
 • Beckov: Hradné hospodárstvo, živé zvieratá, dravce, jazdy na poníkovi, sokoliari, hrnčiarska, kováčska a sviečkarska dielňa
 • Bratislava: Cesta rozprávkovým parkom, detský program, Park A. Hlinku, 11. h
 • Bratislava: Malokarpatský expres, turistický víkendový autobus so sprievodcom na trase Bratislava – Budmerice cez Svätý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.
 • Čachtice: Stredoveký deň detí na hrade
 • Červený Kameň: Deň detí na hrade, princezná rozpovie o živote na hrade v minulosti, dobrodružná cesta za rytierskym titulom, cesta stredovekého človeka, bábkové divadlo, streľba z luku, interaktívna rozprávka O Červenej čiapočke o 11. h, 14. h, 15. h a o 16. h, celé podujatie : 9. h – 17. h
 • Donovaly: Otvorenie lanového parku
 • Galanta: Piknik u Esterháziovcov, park
 • Hronská Dúbrava: Legiovlak, výstava
 • Levice: Levické hradné slávnosti, prehliadka remesiel, historické scénky, detské divadlo, hudba
 • Muráň: Muránske hradné hry, rytieri, dravce, sokoliari, environmentálne hry
 • Nitra: Deň otvorených dverí v Divadle Andreja Bagara/Deň detí v parku pod Borinou, 15. h
 • Piešťany: Prechádzka rozprávkovým parkom, ukážky dravcov, 10. h – 15. h
 • Šamorín: Festival európskeho priateľstva/ Deň detí na lodi
 • Trenčianska Teplá – Trenčianske Teplice: Oslavy 110 rokov prevádzky elektrickej železnice, jazdy o 13. h, 14. h, 15.30 h, 17. h a 18.30 h, v nedeľu sprievodný program v Trenčianskych Tepliciach, 16.30 h
 • Vígľaš: Deň detí na zámku

9. júna, nedeľa

 • Zákamenné: Rozprávkové jazdy Oravskou lesnou železnicou s rozprávkou o troch grošoch, do 12. 6.
 • Stará Ľubovňa: Deň detí v stredovekom tábore

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Martin #Múzeum slovenskej dediny
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku