Zoznam rezervácií UNESCO sa rozšíril o 18 miest. Pribudli Roztocze či Elton

20.06.2019 12:30

Na zoznam biosférických rezervácií UNESCO tento týždeň pribudlo 18 nových chránených lokalít vrátane talianskych Julských Álp, poľského národného parku Roztocze alebo britského ostrova Wight.

Rozhodol o tom gestorský výbor Organizácie Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru na svojom zasadnutí v Paríži.

Pri žiadosti o zápis na prestížnej zoznam biosférických rezervácií UNESCO posudzuje okrem iného to, či sa v príslušnom regióne dokážu miestni obyvatelia prispôsobiť požiadavkám na ochranu prírody a či sami aktívne prispievajú k starostlivosti o udržanie prírodného dedičstva a tradícií. O zápis spravidla usilujú chránené územia, často ide o cezhraničné regióny.

Tentokrát výbor UNESCO rozšíril zoznam rezervácií o viac než desiatku európskych lokalít, vrátane rakúskeho údolia rieky Mury, nórskej oblasti Nordhordland či jazero Elton v južnom Rusku.

So svojím prvým zápisom uspelo juhoafrické Svazijsko a jeho pohorie Lubombo, dokonca dve nové rezervácie získala Kórea, Taliansko, Španielsko a Švédsko.

Titul biosférickej rezervácie UNESCO má v súčasnosti 680 miest v 122 krajinách po celom svete.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#UNESCO
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku