K letu na Orave patria ovce, remeslá a folklór

, 12.07.2019 06:00

Leto na Orave je plné folklóru a tradícií a vrchom sezóny je medzinárodný festival valaskej kultúry - Bačovské dni v Malatinej. Počas dvoch víkendových dní spoznáte valaskú kultúru zo Slovenska, z Poľska a Českej republiky v rôznych podobách.

Na medzinárodnom festivale valaskej kultúry sa...
Na medzinárodnom festivale valaskej kultúry sa predstaví viac ako 500 účinkujúcich. Autor: ARCHÍVNE FOTO: ORAVSKÉ KULTÚRNE STREDISKO DOLNÝ KUBÍN

Najzaujímavejšie víkendové podujatia, ktoré sa oplatí navštíviť podľa redaktorov Pravdy. Tip pre veľkých, malých, najmenších i seniorov. Prečítate si každý piatok.

Máte radi vôňu čerstvej parenice a obdivujete majstrovstvo ľudových remeselníkov? Tak tento víkend si prídete na svoje. Keď sa vyberiete na Oravu, v záplave letných ľudových jarmokov, ochutnávok jedál starých materí, tanečných a hudobných vystúpení určite nevynechajte Bačovské dni.

Medzinárodný festival valaskej kultúry sa koná v obci Malatiná v sobotu 13. júla a v nedeľu 14. júla. Ponúka bohatý program, ktorý už po 19. rok privíta priaznivcov ľudovej kultúry, ale aj rodiny s deťmi a bežných turistov zo Slovenska i zo zahraničia.

„Okrem scénických podôb tradičnej valaskej kultúry Slovenska, Poľska i Českej republiky si návštevníci pozrú výstavu tradičného textilu i drevorezby, zúčastnia sa súťaží v práskaní bičom, budú hodnotiť najchutnejšie výrobky z ovčieho mlieka, vyberú najkrajšie jahňa a poprechádzajú sa tradičným jarmokom s množstvom remeselníkov,“ pozýva Miroslav Žabenský, riaditeľ Oravského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne. Na medzinárodnom festivale valaskej kultúry sa predstaví viac ako 500 účinkujúcich.

Malatiná leží na dolnej Orave na pomedzí Liptova, medzi Ružomberkom a Dolným Kubínom, dostanete sa do nej však aj od Lúčok. Patrí do oblasti, kde sa rozvíjala valaská kultúra.

Valasi sa na Slovensku usadili od 14. storočia v niekoľkých vlnách a priniesli ovčiarstvo a s ním slávnu bryndzu, ktorú si dali patentovať už ako Slováci.

Na medzinárodnom festivale valaskej kultúry sa...
Na medzinárodnom festivale valaskej kultúry sa predstaví viac ako 500 účinkujúcich. Autor: ARCHÍVNE FOTO: ORAVSKÉ KULTÚRNE STREDISKO DOLNÝ KUBÍN

Valaská kolonizácia pastierskeho obyvateľstva rumunskej a rusínskej národnosti sa dostala na východné Slovensko, na Liptov, Oravu, Kysuce, aj na Horehronie a do Turca a časom splynula s pôvodným obyvateľstvom.

Valaská kultúra však nie je iba bryndza a ovce, ale aj tradícia umeleckého remesla od dreveného riadu až po špeciálne súčasti odevov a v neposlednom rade sú to aj valaské piesne a tance.

Od Valachov pochádzajú aj hudobné nástroje ako gajdy, všetky typy píšťal, trombita, Jánošíkova valaška i slávna fujara, ktorá je spolu s bryndzou zapísaná na listine svetového kultúrneho dedičstva. A teraz to všetko nájdete na jednej kope, v malej Malatinej.

Bačovské dni sú prezentáciou ľudových tvorcov od drevorezbárov po spracovateľov textilu, aj tradičnej stravy a tradičnej výroby potravín.

Súčasťou festivalu sú preto výstavy drevorezieb a tradičných kobercov, súťaž o najchutnejšie výrobky z ovčieho mlieka, súťaž v práskaní bičom i súťaž Miss jahňa, remeselný jarmok a prezentácia spracovania textilu. Po oba dni nebudú chýbať vystúpenia folklórnych skupín a súborov zo Slovenska, z Poľska a Českej republiky.

Program Bačovských dní sa začína v sobotu 13. júla o 16.30 hodine v miestnej základnej škole otvorením dvoch výstav. Malatinské koberce si na výstave možno aj kúpiť a na výstave Drevo rozpráva sa prezentujú drevené plastiky, reliéfy a palice bratov Alfréda a Alojza Patchovcov.

Na medzinárodnom festivale valaskej kultúry sa...
Na medzinárodnom festivale valaskej kultúry sa predstaví viac ako 500 účinkujúcich. Autor: ARCHÍVNE FOTO: ORAVSKÉ KULTÚRNE STREDISKO DOLNÝ KUBÍN

Deti poteší tradičná bábková rozprávka o 17.15 hodine v amfiteátri a potom až do večera nasledujú vystúpenia domácich folkloristov a ich hostí.

Malatinských spevákov, tanečníkov a muzikantov z detského folklórneho súboru Skalka na pódiu vystrieda folklórna skupiny Grúň. Ako hostia sa predstavia speváci z Liptovských Sliačov či detský folklórny súbor z Vlčnova na Morave.

V nedeľu 14. júla od 10. hodiny po slávnostnej svätej omši bude v Malatinej na Skalke Deň textilu, počas ktorého môžete spoznať ľudových tvorcov a remeselníkov pri práci.

„Deti si na piatich stanovištiach môžu vyrobiť vlastnú textilnú hračku a dostanú k nej výučný list,“ dodáva Miroslav Žabenský. V nedeľu sa zároveň otvára celý tradičný malatinských jarmok ľudových remesiel.

K valaskej tradícii patrí aj chuť syra so žinčicou, na Bačovských dňoch budú výrobky z ovčieho mlieka hodnotiť priamo návštevníci festivalu aj odborníci. Súťaž sa koná v budove základnej školy od 11. do 13. hodiny a čerstvé syry sa dajú na mieste tiež kúpiť.

Ak ste ešte nevideli, ako sa doja či strihajú ovce a baču a valacha poznáte len z televíznej reklamy, tento raz budete mať príležitosť. Pri kolibe v areáli amfiteátra sa môžete zapojiť do voľby Miss jahňa a vnútri si pozrieť výstavu bačovského riadu.

Na medzinárodnom festivale valaskej kultúry sa...
Na medzinárodnom festivale valaskej kultúry sa predstaví viac ako 500 účinkujúcich. Autor: ARCHÍVNE FOTO: ORAVSKÉ KULTÚRNE STREDISKO DOLNÝ KUBÍN

Pred amfiteátrom môžete na pravé poludnie súťažiť v práskaní bičom, ak ste to ešte nikdy neskúšali, aspoň sa zacvičíte.

Od 13. hodiny štartuje folklórny program s vystúpeniami skupín, súborov aj sólistov a ľudových hudieb najmä z Oravy a Liptova, ale aj ďalších hostí, medzi nimi sa predstaví napríklad ľudová hudba Martiny Bobáňovej z Terchovej či folklórna skupina Kriváň z Východnej.

„Tradičných ovčiarov na Slovensku z roka na rok ubúda a hádam 90 percent chovateľov už ovčie produkty nespracúva, ale dodáva veľkospracovateľom a obchodom,“ upozorňuje Miroslav Žabenský.

Salašníctvo, ktoré bolo súčasťou života na Slovensku po stáročia, je už pomaly na vymretie a valaská kultúra žije viac-menej vo folklóre a v práci ľudových výrobcov.

O to vzácnejšie je dnes dotknúť sa tejto tradície naživo. Valaská kultúra i syrárske výrobky budú dominovať i v programe 14. Zázrivských dní 20. a 21. júla.

Kam na výlet: Tri tipy v okolí

  1. Oravský hrad: jedna z najvýznamnejších pamiatok, budovaná po tatárskom vpáde v roku 1241

Program: V nedeľu 14. júla od 13. h do 16.30 h podujatie „Svadby rodu Thurzo“ a koncert dobovej hudby, spoznáte renesančnú svadbu, módu, hudbu i tanec, ochutnáte vína z Malokarpatskej vinohradníckej oblasti

  1. Oravská Lesná: Oravská lesná železnica je technický unikát, jedna z mála zachovaných úzkorozchodných úvraťových železníc

Program: V nedeľu 14. júla okrem jazdy Country popoludnie (12.30 h – 16. h)

  1. Vychylovka, Nová Bystrica: Skanzen ľudovej architektúry

Program: V nedeľu 14. júla od 10. h Chovateľský deň, predstavia sa slovenské plemená hospodárskych zvierat a psov, folklór, remeselníci

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Salaš #Leto s Pravdou #valasi #Známe neznáme Slovensko #Leto na Slovensku
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku