Cestovanie s deťmi: Môžete vziať do lietadla jedlo a kočík?

Od júna 2012 platí podľa nariadenia Európskej únie o cestovných dokladoch pravidlo, že každé dieťa musí mať svoj vlastný cestovný pas.

28.08.2019 07:00
letisko, lietanie, letisko, cestovanie,... Foto:
Lietanie je bežný spôsob dopravy. Napriek tomu v mnohých vyvoláva obavy, najmä čo sa týka batožiny.
debata

Pred kúpou letenky či leteckého zájazdu si vždy overte vstupné formality do vybranej cieľovej destinácie a skontrolujte si platnosť cestovných dokladov.

Môžete sa tým vyhnúť prípadným nepríjemnostiam na letiskách, napríklad odmietnutiu registrácie na let. Mená cestujúcich v rezervácii musia vždy korešpondovať s platnými cestovnými dokladmi.

Dojča, teda dieťa od ôsmich dní do dňa pred dovŕšením dvoch rokov veku, nie je podľa prepravných podmienok väčšiny dopravcov možné z bezpečnostných dôvodov prepraviť vo vlastnom sedadle, ale v lone sprievodnej osoby, vždy však staršej ako šestnásť rokov. Z tohto dôvodu preto nie je možné za účelom prepravy dojčaťa priplatiť si za sedadlo navyše.

Na dojča sa rovnako u väčšiny dopravcov nevzťahuje váhový limit na príručnú batožinu a nie je možné preň zakúpiť ani váhový limit pre registrovanú batožinu.

Cestujúci má zdarma nárok na jeden kus batožiny, určenej na prepravu dojčaťa (napríklad detský kočík), ktorý pred nástupom do lietadla odovzdá palubnému personálu.

Kočík je osobitne prepravovaný v batožinovom priestore lietadla tak, aby bol najmenším cestujúcim k dispozícií ihneď pri vystupovaní z lietadla. Pred letom vám odporúčame podrobne sa oboznámiť s prepravnými podmienkami vášho leteckého prepravcu.

Na prepravu tekutej detskej stravy počas letu sa vzťahujú osobitné predpisy a v príručnej batožine ju môžete prepravovať aj v objeme väčšom nad povolený limit 100 ml na balenie.

Pri prechode detekčnou kontrolou detskú stravu v priehľadnom spätne uzatvárateľnom vrecku samostatne umiestnite do prepravky.

Výnimka sa vzťahuje aj na lieky, preto ak ich dieťa potrebuje počas pobytu, nezabudnite si ich pribaliť do príručnej batožiny.

Bežne dostupné lieky, ako napríklad nosné/očné kvapky, sirupy proti kašľu je možné prevážať bez lekárskeho predpisu.

Ak už je objem balenia väčší ako 100 ml, zabezpečte si potvrdenie od lekára v slovenskom a anglickom jazyku (nemusí byť úradne overené).

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #lietadlo #dieťa #bábätká #lietanie #kočík