Kaverny na Yucatáne
Polostrov v Strednej Amerike, ktorý oddeľuje Mexický záliv a Karibské more, ukrýva tajomné jaskyne – prepadliská s podzemnými jazerami. V mnohých sa na hladine dá plávať, no ich útroby sú nepreskúmané. Hlboké jamy naplnené vodou sú také nebezpečné, že ani skúsení speleológovia sa na ich dno radšej nepúšťajú. A vraj hĺbku týchto jaskynných jazier využívali na svoje ľudské obete aj Majovia.
Púšť Namib
Púšť prechádza Namíbiou a Angolou a jej názov v jednej z miestnych rečí znamená rozsiahly. Má vyše 80 000 km2, jej sever charakterizujú skaly, štrk a priepasti, juh tvorí prevažne piesok a vysoké duny. Žije tu niekoľko pozoruhodných a endemických živočíchov a rastlín. Namib sa považuje za najstaršiu na svete, má asi 55 až 80 miliónov rokov, a vládne na nej extrémne sucho. Aj to je jedným z dôvodov, prečo patrí k najmenej preskúmaným púšťam sveta.
Vrchol hory Gangkhar Puensum
Hora je najvyšším vrchom Bhutánu – jeho vrchol čnie vo výške 7570 metrov nad morom – a zároveň najvyšším nezdolaným vrchom sveta. Dôvodom je jednak mimoriadna obtiažnosť výstupu, jednak striktné pravidlá bhutánskej vlády, ktorá z ekologických a náboženských dôvodov do roku 1983 zakazoval horské expedície na vrchy vyššie ako 6000 m n. m. Zákaz obnovili v roku 1994 a platí doposiaľ.
Lesy v Mjanmarsku
Bývalá Barma je malá krajina na juhovýchode Ázie. Leží medzi Indiou, Čínou, Thajskom, Laosom a Bangladéšom. Krajina s rozlohou takmer 700 000 km2 má doteraz svoje tajomstvá, ktoré si dobre stráži. Lesy na severe krajiny, ktoré sa nachádzajú v nadmorskej výške 5000 metrov, sú takmer nedotknuté, len sem-tam sa do nich odvážia vstúpiť vedecké expedície. Obalsť za svoj domov považujú volavky, pandy červené či jelene.
Hviezdne hory
Aj keď je názov horského pásma v Papue Novej Guinei viac než romantický, prostredie a klíma, ktoré tam vládnu vľúdne rozhodne nie sú. Tieto ťažko prístupné hory sú jedným z najvlhkejších miest, ročne tu spadne 10 metrov zrážok. Tieto podmienky v relatívne izolovanom ekosystéme však dovolili rozvoj života unikátnych druhov rastlín a živočíchov, z toho 100 endemitov.
Severná Patagónia
Od modrých ľadovcov, cez suché stepy až po tropické pralesy – Patagónia, ktorá sa rozprestiera na časti územia Argentíny a Čile, je známa svojou nádherne rozmanitou, ale aj mimoriadne drsnou prírodou. Na severe oblasť ohraničujú Andy a rieka Rio Colorado. Práve pre zlú dostupnosť niektorých častí sa tu dá hovoriť o minimálnom prístupe ľudí a rastliny a živočíchy si tu môžu vychutnávať pokojný nerušený život.
Kamčatka
Polostrov na Ruskom ďalekom východe má vyše 300 vulkánov a najväčšiu koncentráciu medveďov hnedých na svete. Oblasť je podnes riedko obývaná a niektoré časti sú stále neprebádané.
Mariánska priekopa
Aj keď sa už aj na jej dne vraj našiel odpad, čiže „moderná spoločnosť“ zanechala stopy aj tu, stále je to jedno z najnedostupnejších a najtajomnejších miest Zeme. Má hĺbku takmer 11 kilometrov pod hladinou Tichého oceánu a dodnes sa ju aj vďaka obrovskému tlaku vody nepodarilo podrobnejšie preskúmať.