Hrad Šariš má vďaka hradným pracovníkom nové atrakcie

Hrad Šariš má pre svojich návštevníkov pripravených viacero nových atrakcií. Zaslúžili sa o ne predovšetkým hradní pracovníci z radov nezamestnaných, ktorí od mája vybudovali dva nové hradné múry, zväčšili plochu pre návštevníkov a finišujú práce na novom moste vyrábanom stredovekou technikou. Pre turistov navyše na najvyššom mieste hradu – donjone, pribudol aj nový ďalekohľad, cez ktorý môžu obdivovať okolie.

18.10.2019 13:00
šarišský hrad Foto: ,
Šarišský hrad.
debata

Ako uviedol správca hradu Šariš Ladislav Babuščák, na prácach na hrade sa v rámci projektu podieľa 50 hradných pracovníkov z radov nezamestnaných, čo je najviac na celom Slovensku.

Sumou približne 250-tisíc eur ich prácu cez národný projekt Záchrana kultúrneho dedičstva prostredníctvom nezamestnaných podporilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny.

Ďalších 25-tisíc eur poskytlo ministerstvo kultúry na pracovné vybavenie a stavebný materiál. Hradní pracovníci sa päť mesiacov venovali murárskym prácam, ktoré ukončili koncom septembra pre poveternostné podmienky. Od mája, keď práce začali, sa im podarilo vybudovať dva veľké hradné múry.

„Jeden je na východnej a druhý na južnej strane horného hradu. Oba majú asi 30 metrov, výšku sedem metrov a hrúbku 2,20 metra. Sú to obrovské kubíky, ktoré sme dokázali vybudovať, a čo sa týka kvality, ide o jeden z najkrajších múrov, pretože má najviac oporných stĺpov na murive. Je teda atraktívny pohľadovo, aj čo sa týka kvality práce,“ uviedol Babuščák.

Momentálne pracovníci čistia na hornom hrade hradnú priekopu a robia terénne úpravy, pretože vymurovaním vznikli na hrade ďalšie priestory s rozlohou asi 300 metrov štvorcových. Tie doteraz neboli pre verejnosť prístupné, keďže návštevníkom hrozil pri prácach úraz.

„Teraz sa už môžu pohybovať po priestoroch paláca, ktorý obklopoval donjon,“ dodal Babuščák.

Pracovníci aktuálne finišujú aj s výstavbou dreveného dubového mosta na horný hrad, ktorý je vyrobený stredovekou technológiou, bez jediného kovového klinca.

„Všetko je to začapované, zadlabané a pozbíjané drevenými klincami. Pre návštevníkov to bude ukážka stredovekej techniky výstavby na hrade,“ prezradil Babuščák s tým, že most chcú návštevníkom sprístupniť do konca októbra.

Už v týchto dňoch môžu turisti využiť na hrade novinku – vyhliadkový ďalekohľad, ktorý umiestnili na donjone. „Návštevníci sa môžu pozrieť nielen voľným okom na krásnu 360-stupňovú vyhliadku z donjonu, ale pomocou ďalekohľadu sa môžu pozrieť aj na vzdialenejšie kopce, pretože z hradu teraz vidno až do Poľska či Maďarska,“ upozornil Babuščák na ďalekohľad s 20-násobným priblížením.

Ako dodal, priamo na donjone je inštalovaný aj informačný stojan, ktorý návštevníkov zorientuje. „Majú tam pomenované všetky okolité obce, vrchy a hrady, a na vrchnej časti stojanu je nerezová platňa, na ktorej sú vyznačené vzdialenosti k atraktívnym bodov v okolí hradu,“ dodal správca hradu.

Kúpu ďalekohľadu financovalo mesto Veľký Šariš ako člen Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Šariš z jej prostriedkov, ale aj z vlastných zdrojov. OOCR urobila verejné obstarávanie, kúpila ďalekohľad a uzavrela zmluvu o jeho využívaní.

“Ďalekohľad stál 2 700 eur a kúpili ho aj s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR,” uviedol riaditeľ OOCR Región Šariš Branislav Švorc.

„Verím, že aj takými malými krokmi prilákame na náš hrad viac turistov,“ uviedol primátor mesta Veľký Šariš Viliam Kall.

Jediným nedostatkom prác počas tejto sezóny na hrade je, že sa do jeho priestorov nepodarilo zaviesť elektrinu, hoci to mesto malo v pláne.

„Mali sme ale problém s tým, že Šarišský hradný vrch je národná prírodná rezervácia s piatym, najvyšším stupňom ochrany. Kým sa nám podarilo vybaviť všetky povolenia od lesníkov, pamiatkarov, životného prostredia, štátnej ochrany prírody a ďalších, tak to chvíľu trvalo. Proces bol náročný a komplikovaný, ale už právoplatné stavebné povolenie máme. Klimatické podmienky však už nedovoľujú ani zemné práce, ani ťahanie káblov. S vedením Východoslovenskej distribučnej sme sa preto dohodli, že vedenie vysokého napätia začneme ťahať až na jar. Teraz nám už ale nič nebráni v tom, aby sme všetko zrealizovali a mali na hrade elektrinu, čo bude pre hrad obrovský skok dopredu,“ avizuje správca hradu.

Práce hradných pracovníkov sa na hrade končia 30. novembra, keď sa končí aj turistická sezóna. Hrad je dovtedy prístupný verejnosti denne počas celého týždňa, donjon je otvorený každý deň, okrem pondelka.

debata chyba
Viac na túto tému: #hrad #Šariš #Šarišský hrad