Pltnícka sezóna v Pieninách sa skončila, každoročne tam preplavia 90-tisíc turistov

V Pieninách ukončili pltnícku sezónu. Počas nej preplavili pltníci na pltiach po Dunajci na slovenskej strane odhadom do 90-tisíc turistov. Splavovanie je povolené vždy od 15. apríla do 31. októbra.

07.11.2019 14:30
plte Foto: ,
Pltníci na Dunajci. Ilustračné foto.
debata

„Máj a jún boli slabšie pre chladnejšie počasie, no cez prázdniny sme to dobehli a sezóna sa napokon vydarila. Naše plte premávali denne, je najvyšší čas na oddych,” zhodnotil Štefan Oravec zo Združenia pltníkov Dunajec – Majere. Pltníctvo je v rámci cestovného ruchu pre región pri poľských hraniciach kľúčové.

Plte teraz čaká zimná údržba. Musia ich natrieť, nalakovať a opraviť lavičky určené pre turistov. Na Dunajec sa opäť vrátia až tretiu aprílovú sobotu budúceho roka.

Pltníci sa oficiálne so sezónou rozlúčia oblečení v krojoch počas ďakovnej omše v Kostole sv. Antona v Červenom Kláštore v nedeľu 10. novembra.

Mimo pltníckej sezóny môžu návštevníci Pienin využiť turistické trasy, na ktoré sa nevzťahuje sezónna uzávera. V Pieninskom národnom parku je dokopy osem turistických chodníkov sprístupnených celoročne.

Hrebeňové trasy sú červené, modré spájajú obľúbené východiskové turistické body. Práve hrebeňom vedie aj najdlhšia 16-kilometrová červená turistická trasa z Veľkého Lipníka až do poľskej Szczawnice.

Takmer sedemhodinová túra ponúka nádherné výhľady až na hrebeň Spišskej Magury. Na túto turistickú trasu sa nastupuje aj pri Chate Pieniny.

„Naša chata je mimo sezóny vyťažená zhruba na polovicu. Kratšie turistické trasy sú vhodné aj pre menej zdatných turistov," vysvetlil Ján Jankela z Chaty Pieniny.

Celoročným lákadlom sú pre návštevníkov Pienin aj skalné útvary Tri koruny s vyhliadkovou galériou.

Viaceré turistické trasy vedú aj cez obec Lesnica, kde stojí za návštevu renesančný kostol Kostol sv. Michala archanjela so vzácnym obrazom takzvanej čiernej Madony. Postavený bol na gotických základoch v prvej polovici 17. storočia.

Zaujímavosťou je aj náučný chodník v Národnej prírodnej rezervácii Prielom Dunajca. Červeno označený chodník Červený Kláštor – Huta – sútok Lesnického potoka s Dunajcom tvorí desať zastávok s informačnými tabuľami.

Začína sa pri vstupe do hlbokého kaňonu Dunajca a vedie aj lipovým hájom a pralesom. Najstarší náučný chodník je v zime otvorený aj pre bežkárov.

debata chyba
Viac na túto tému: #Dunajec #Pieniny #pltníci #plte