Krajiny najohľaduplnejšie k životnému prostrediu: Slovensko je 28. zo 180 štátov

Kto si nedojedený obed nenechá zabaliť do jednorazového plastového boxu, nesmeje sa z troch plastových slamiek v jedinom nápoji a triedi svoj odpad, toho bude tiež počas jeho ciest zaujímať, ktoré krajiny to s ekológiou myslia skutočne vážne. Tieto destinácie robí maximum pre riešenie dôležitých problémov životného prostredia.

16.12.2019 07:00
debata

Rozhodovanie cestovateľa, kam zamieri na najbližší výlet, ovplyvňuje mnoho faktorov. Samotná destinácia, jej atraktivita, ale aj to, či plánuje počas dovolenky oddychovať v rezorte, behať po horách či nasávať vianočného ducha v slávnostne vyzdobenom meste.

Keďže sa však zmena klímy stáva rastúcim globálnym problémom a je čoraz ťažšie ignorovať vplyv cestovného ruchu na životné prostredie, ďalšou otázkou, ktorú by si mohli turisti položiť, je, ktoré destinácie vynakladajú najväčšie úsilie, aby sa správali ekologicky, píše Afar.com.

Mnoho napovie napríklad EPI – Environmental Performance Index, teda Index environmentálnej výkonnosti, čo je správa, ktorá vychádza od roku 2006 každé dva roky a odhaľuje, ktoré krajiny na celom svete majú vedúce postavenie pri tvorbe a presadzovaní politík na ochranu životného prostredia.

Index, ktorý berie do úvahy 24 rôznych kritérií v 180 krajinách sveta, zostavili výskumníci z amerických univerzít Yale a Columbia v spolupráci so Svetovým ekonomickým fórom.

Vedci skúmali kvalitu ovzdušia a voda, úroveň hygieny, zamorenie ťažkými kovmi, biodiverzitu a biotopy, kvalitu lesov a vodných živočíchov…

Dobrá správa pre obyvateľov starého kontinentu je, že prvých 16 priečok rebríčka patrí európskym krajinám.

Slovensko získalo v hodnotení veľmi dobré skóre a ocitlo sa na 28. mieste, čo je najlepšie umiestnenie spomedzi všetkých krajín východnej Európy a regiónu Eurázie. Pod nami je Litva, Bulharsko, Česká republika aj Slovinsko.

Najvyššie celkové hodnotenie v indexe kvality životného prostredia získalo Švajčiarsko, na druhej priečke žiari Francúzsko, nasleduje Dánsko, ostrovná Malta a severské Švédsko.

Naopak, posledné miesta pripadli najmä krajinám Afriky a Ázie, sú to Burundi, Bangladéš, Kongo, India a Nepál.

//Tu je prvých 28 miest://

 1. Švajčiarsko
 2. Francúzsko
 3. Dánsko
 4. Malta
 5. Švédsko
 6. Veľká Británia
 7. Luxembursko
 8. Rakúsko
 9. Írsko
 10. Fínsko
 11. Island
 12. Španielsko
 13. Nemecko
 14. Nórsko
 15. Belgicko
 16. Taliansko
 17. Nový Zéland
 18. Holandsko
 19. Izrael
 20. Japonsko
 21. Austrália
 22. Grécko
 23. Taiwan
 24. Cyprus
 25. Kanada
 26. Portugalsko
 27. USA
 28. Slovensko

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #cestovný ruch #ekológia #turizmus