Tisíce ľudí oslávili zimný slnovrat v starobylom pohrebisku

Tisíce ľudí sa v nedeľu ráno zhromaždili v prehistorickej lokalite Stonehenge, nachádzajúcej sa v anglickom grófstve Wiltshire, aby privítali prvý východ slnka po zimnom slnovrate. Informovala o tom spravodajská stanica BBC.

22.12.2019 15:15
Stonehenge Foto:
Na mieste, kde stojí Stonehenge, bolo predtým pohrebisko aj kruhová kamenná stavba.
debata

Anglickí pamiatkari otvorili miesto okolo vzácneho kultúrneho dedičstva pre záujemcov, ktorí prišli osláviť záver najdlhšej noci v roku. Slnko stúpalo nad Stonehenge o 8.11 miestneho času (9.11 SEČ).

Jenny Daviesová z kultúrnej inštitúcie English Heritage požiadala prítomných, aby „rešpektovali kamene“. „Sú mimoriadne vzácne, preto žiadame ľudí, aby na ne nešplhali, nestáli na nich, ani si na ne nesadali,“ dodala.

Slávnosti si nenechali ujsť tisíce prívržencov novopohanského druidizmu a hnutia New Age, obdivovateľov keltskej kultúry, ako aj bežných zvedavcov, turistov a rodín.
Podľa Daviesovej bolo v tomto roku približne 5000 účastníkov os­láv.

Stonehenge sa nachádza na v rovinatej oblasti 13 kilometrov od juhoanglického mesta Salisbury a je jednou z najpopulárnejších turistických atrakcií Británie. Každoročne ho navštívi viac ako 850.000 ľudí.

Slnovrat je jednou z mála príležitostí, keď sa návštevníci môžu dostať do tesnej blízkosti megalitických blokov a dotknúť sa ich.

Komplex kamenných kruhov bol postavený v troch etapách medzi rokmi 3000 až 1600 pred naším letopočtom. Dodnes vyvoláva špekulácie ohľadne svojho pôvodného využitia.

Zimný slnovrat nastal v tomto roku v nedeľu (22. decembra) o 05.19 h SEČ, čo zodpovedá 05.19 h UTC (koordinovaného svetového času).

Zimný slnovrat je astronomický termín pre okamih, keď sa Slnko na oblohe najviac vzdiali od svetového rovníka smerom na juh.

Stred slnečného kotúča sa vtedy nachádza nad obratníkom Kozorožca, Slnko dosahuje na pravé poludnie na južnej pologuli najväčšiu výšku nad obzorom a začína sa symbolicky vracať späť k obratníku Raka.

Slnovrat je spôsobený sklonom zemskej osi a obehom Zeme okolo Slnka. V čase zimného slnovratu začína na severnej pologuli zima, na južnej pologuli leto.

Práve v tomto období sa planéta Zem na ročnej púti priblíži k Slnku najviac a v tejto polohe zostane približne dva týždne.

Deň zimného slnovratu je na severnej pologuli najkratším dňom v roku (čím severnejšie, tým kratší čas slnečného svitu), na južnej pologuli zase najdlhší deň (čím južnejšie, tým dlhší čas slnečného svitu).

V týchto dňoch vládne na severnej pologuli zima. Deň zimného slnovratu je pre túto časť planéty predzvesťou, že sila Slnka sa opäť začína navracať a dni sa začnú predlžovať.

debata chyba
Viac na túto tému: #Stonehenge #zimný slnovrat