Najkratší komerčný let trvá menej ako 1 minútu

, 07.02.2020 07:00

Kto sa desí lietania a obáva sa čo i len vstupu na palubu, môže si cestovanie vo vzduchu vyskúšať na ultrkrátkej linke, kde si azda ani nevšimne, že stroj sa odlepil od zeme a už aj bude pristávať.

V protiklade k najdlhšiemu leteckému spojeniu z New Yorku do Sydney, ktoré trvá vyše 19 hodín, je minilinka, ktorú prevádzkuje škótska regionálna letecká spoločnosť Loganair, píše Rd.com.

Trasa má len 2,7 kilometra a spája škótske ostrovy Westray a Papa Westray. Len trvá podľa grafikonu 90 sekúnd, no zvyčajne ho pilot zvládne do minúty. Doterajší rekord letu bol 47 sekúnd.

Linka nie je žiadnym novodobým vrtochom, funguje už od roku 1967 a pre obyvateľov dvoch Orknejských ostrovov je nevyhnutnosťou.

Osemmiestne lietadlo, ktoré premáva medzi mestom Kirkwall – najväčším a hlavným mestom Orknejských ostrovov pri severnom pobreží Škótska – a ďalšími ostrovmi, vozí učiteľov, žiakov, zdravotníkov, ale aj turistov a obyvateľov ostrovov, ktorí cestujú za pracovnými povinnosťami a na stretnutia.

V roku 2016 oslávila linka ohromujúce výročie – svoj miliónty let na trase.

Wikipedia.org/wi­ki/Westray_to_Pa­pa_Westray; Thepointsguy.com

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Škótsko #lietanie #lietadlo
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku